שאל את הרב
print
אא
ראיתי בנוסח המעשרות שבסידור של הישיבה שמוזכר מעשר עני אבל לא כתוב שם שצריך לתת מעשר עני. האם לא צריך לתת מעשר עני רק מספיק לומר בנוסח (והמעשר הזה כלול במה שזורקים והוא נזרק עם המעשר), אם אפשר הסבר בענין הזה? ודרך אגב האם אנחנו בשנה השישית לשמיטה (התשע"ד)?

הרב אמיר דאדוואנד

1. אם יש לך פירות או ירקות שודאי לא עישרו אותם - פשוט שאתה חייב לתת "מעשר עני". אבל אם יש לך פירות שקנית מהחנות או מהשוק - על פי רוב כבר עישרו אותם בכניסתם לשוק הסיטונאי, רק מהספק שמא הפירות לא הגיעו משם, צריך להפריש בבית.
אמנם מספיק להפריש בפה בלבד, דהיינו לומר: מעשר עני יהיה בצד פלוני של הפירות, ועל ידי זה ניצלים מאיסור אכילת טבל, אבל לא צריך לקחת בפועל את הפירות שבאותו הצד וליתנם לעני, כי מי אמר שלא הפרישו מזה בשוק מעשר עני, וכיון שהדבר בספק אין אני צריך להפסיד.
שים לב שמה שנזרק זה בכלל לא מעשר! זה רק מהדברים האסורים באכילה, דהיינו תרומה גדולה ותרומת מעשר.
2. נכון אנחנו נמצאים בשנה שישית (והשנה הבאה היא שנת שמיטה). אבל זה דוקא לגבי ירקות ופירות האדמה, כי לגבי פירות העץ השנה מתחילה בט"ו בשבט, דהיינו בעוד שבועיים וחצי מהיום.
כל ההלכות הנ"ל נמצאות בסידור איש מצליח מהדורא רביעית בצורה מבוארת ומפורטת, וכן בספר החדש "קיצור שלחן ערוך - איש מצליח". אם אחרי שלמדת שם נראה לך שיש עדיין משהו בלתי ברור, תעיר לנו ונוסיף במהדורא הבאה בלי נדר.

שאלת המשך:

תודה על הפירוט הבנתי הכל, רק מה שחסר לי זה מה שכתוב "שהמעשר עני הריהו  (לא צריך לומר הרי הוא?) בדרומו של הכלי שלפני" אם אני מבין נכון הכוונה לחלק שאני אוכל? (וכנ"ל במעשר שני) ואז מה? אני אוכל את המעשר עני או השני?
כמו כן לפי מה שאני מבין מהרב, הנוסח שמופיע בסידור (במהדורא הישנה) הוא רק למי שמעשר מהשוק ולא מטבל ודאי א"כ צריך לכתוב בסידור שבמקרה שהירקות טבל ודאי אז צריך להפריש מעשר עני  וגם לסדר לזה את הנוסח. (הסידור במהדורה רבעית לא לפני, ולכן לא ראיתי אם כבוד הרב התיחס לזה)

הרב אמיר דאדוואנד

1. "הריהו" ו"הרי הוא" זה בדיוק אותו דבר. כמו: מישהו - מי שהוא.
2. נכון, בסופו של דבר אתה אוכל את מה שהפרשת ל"מעשר עני" מספק. ואין בזה "איסור אכילה" כיון שמעשר עני מותר באכילה גם לטמאים. וגם אין בזה "איסור ממון" שכיון שאין זה אלא 'ספק' - המוציא מחבירו עליו הראיה.
3. לגבי מעשר שני, גם בפירות שודאי אינם מעושרים אנחנו אוכלים לבסוף את מה שהפרשנו, אמנם רק לאחר שפדינו אותו על מטבע.
4. תזדרז לרכוש לעצמך סידור "איש מצליח" מהדורא רביעית, וגם תקנה מתנה לאשתך את הסידור הנפלא והמיוחד לבת ישראל "אשת חיל" ותהיו "בית מצליח"!
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0