שאל את הרב
print
אא
אבא של אשתי (חמי) נפטר. לנפטר 2 בנים ו-2 אחים שלצערנו אינם שומרי תורה ומצוות. במהלך השבעה אמרו הבנים קדיש במהלך התפילות שהתקיימו בבית הכנסת ובבית האבל. אולם, לאחר השבעה הבנים לא התחייבו להקפיד באמירת הקדיש.
האם אני (החתן) יכול ו/או צריך לומר קדיש במהלך השנה על האף העובדה כי הוריי עודם חיים ובריאים (לאורך ימים ושנים!) ואם כן מה נדרש ממני לעשות או שנכון יהיה לשלם למאן דהו (ירא שמיים) בכדי שהוא יאמר קדיש (מהו הסכום המקובל לשלם במקרים כגון אלו).
כמו כן מה הם הדברים המועילים ביותר אותם יכולה/צריכה אישתי לעשות במהלך י"ב חודש לעילוי נשמת אביה ז"ל?

הרב אדיר כהן

ודאי שהחתן יכול ורצוי שיאמר קדיש, וחתן עדיף משאר אנשים, כי חתן נחשב כמעט כמו בן (וכמו ששאול קרא לדוד "בני"). אלא שכיון שהוריו בחיים יבקש מהם רשות (עיין בספר מקור נאמן חלק א' סימן ק"ל). ויסביר להם שאין בזה כל חשש כמו שחושבים קצת מההמונים. ואדרבא בזכות שנותנים לך לכעשות חסד יזכו לאריכות ימים ושנים.
וגם האשה בת המנוח לא תטמון ידה, ותעשה מה שתוכל למנוחת אביה, להתחזק במצוות ובצניעות, וכן בלימוד תורה של בעלה וילדיה (אשר בזכות שהיא מאפשרת להם לקבוע עתים לתורה הם זוכים לזה) ובצדקות כפי שאפשר להם עם עניים ובעיקר עם עמלי תורה.
בנוסף לזה יש אפשרות לעשות "מחזיק" היינו תלמיד חכם שיקדיש כל לימודיו באותה שנה למנוחת הנפטר, וכן ילמד משניות ויאמר קדישים לעילוי נשמתו (ויש דבר כזה אצלנו בישיבה, לפרטים יש לפנות למשרד. וכמובן רק אם יש אפשרות כספית לכל זה ואחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוין לבו לשמים.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0