שאל את הרב
print
אא
האם לדעת מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל יש בורר בשפיכת הקצף מעל גבי הנס קפה בשבת?

הרב אברהם חדאד

אין איסור בורר. כן מוכח ממה שכתב בחזון עובדיה - שבת ד' (הלכה י"ד ובהערה שם), שבדבר מחובר לא שייך בורר. ע"ש. וכן ממה שכתב עוד שם (הלכה כ"א) דאין ברירה בלח. עיין שם היטב.

שאלת המשך:

אולם לכאורה הדין הנ"ל דומה לברירה בקפה ודהיינו שיש איסור בורר בשפיכת קפה (בנקודת החיבור בין הגרגירים בתחתית הכוס לבין הקפה) וא"כ הוא הדין כאן, ומה גם שלכאורה "אין בורר בלח" משמעו דבר מוצק שצף בתוך דבר נוזלי?

הרב אברהם חדאד

צריך שיהיה דבר מוצק משום שאז הוא ניכר בפני עצמו, ומכל מקום לאו דוקא מוצק אלא כל דבר שניכר בפני עצמו, ואם הקצף ניכר בפני עצמו ודאי מותר, וגם אם לא ניכר א"כ הוא מעורב עם משקה ובעל כרחך תיקח עמו כאשר תוציאו גם מעט מן הקפה, ובזה לא בררת, כי לא הפרדת מין מחבירו אלא לקחת משני המינין יחד.
ומדין הגרגרים בקפה לא קשה, ששם בגרגרים מעורב קפה והיינו כשאתה שופך בתחילה את הקפה אין איסור, ורק כשמגיע לגרגרים ויורד טיפות הם המה הטיפות שמעורבות בגרגרים והנך בוררם בפני עצמם, ואילו תשפוך עימם גם קצת גרגרים אין כאן איסור.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0