שאל את הרב
print
אא
תוכנת ווארד (word) כידוע מתקנת שגיאות כתיב, שמתי לב שמישהו רשם "כול" כמו למשל "כל דבר" עם ו' בין הכ"ף ללמ"ד... וכשתקנתי אותו הוא אמר לי הנה הרי הוא לפניך התוכנה לא מתקנת אותי וכנראה שזה נכון... חפשתי התייחסות של חוקרי לשון חילוניים שכתבו שיש הבדל בכתיבה בין כל שהוא נסמך ללא נסמך בכתיב מלא וזה לשונם (מחקתי הרבה דוגמאות): כל או כול? הכל או הכול? בכתיב מנוקד ובכתיב מלא (כתיב חסר ניקוד) כאשר המילה נסמכת, היא נכתבת ללא ו"ו הן בכתיב החסר והן בכתיב המלא (כל כך, כל השכנים וכו') כאשר המילה לא נסמכת, מתווספת לה ו"ו בכתיב המלא (קודם כול, ראשית כול וכו'). וכן בעוד מקום כתבו כך וזה לשונם: כל או כול? הכלל ברור, כאשר 'כל' מופיעה בסמיכות (כָּל הזמן) היא תיכתב כל: כל הזמן. כאשר היא מופיעה באופן עצמאי (הַכֹּל בַּכֹּל מִכֹּל כֹּל) היא תיכתב עם ו': הכול בכול מכול כול. בינתיים הצורה העצמאית נגררת אחרי הסמיכות ביחס של אחת לשמונה (במקום אחד), צורת הכתיב 'הכול' או 'יודע כול' הוא נחלתם של מדקדקים ועורכים לשוניים. עד כאן.
רצוני לדעת האם כלל זה הוא נכון?

הרב אמיר דאדוואנד

אנחנו כותבים הכל (תרתי משמע) בלא וא"ו, וכך תמצא בש"ס ובספרי הראשונים והאחרונים. הכלל שכתבת הוא כלל שקבעה ה"אקדמיה ללשון", והסיבה לחילוק כי כל בסמיכות הוא בקמץ חטוף, וזה זר להוסיף שם וא"ו (למרות שעושים זאת במקום הצורך), ולעומת זאת כל בלא סמיכות הוא בחולם חסר, וזה רגיל להחליף חסר במלא.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0