שאל את הרב
print
אא
באיזה גיל בנות חיבות ללבוש גרביונים? ומרפקים מכוסים?

הרב אליהו מאדאר

ט"ו אלול הרחמים התשע"ג
הנה לגבי לקרוא קריאת שמע ודברי תורה נגד טפח המגולה בבנות קטנות, נחלקו האחרונים, שדעת הרב משנה ברורה בביאור הלכה (ריש סימן ע"ה) שמגיל שלש שנים שראויה לביאה, יש בהן איסור זה, ושכן כתב הרב שלחן שלמה. וכן דעת כמה אחרונים. ומאידך דעת הגאון החזון איש (סימן ט"ז אות ח) שאין הדבר תלוי בשנים, אלא לפי קטנות וגדלות גופן, שאם נראית גדולה ויש בה הרהור - אסור, ואם לאו - מותר. וכן דעת כמה אחרונים. ועיין למרן מופת הדור בשו"ת יביע אומר חלק ו' (חלק אורח חיים סימן י"ד) שכתב להקל אם באות כן לבית הכנסת, והמחמיר לעצום עיניו, תבוא עליו ברכה. ע"ש.
וכל זה לענין לקרות כנגדן, אבל להלבישן לכתחילה, הנה עד גיל שלש אין צריך להקפיד, אבל בגדולות יותר, עיין שם ביביע אומר (אות ג') שצריך להוכיח את ההורים שמלבישים כן את בנותיהם בשמלות קצרות ובלי שרוולים. ע"ש.
ומכל מקום נראה לעניות דעתי שאם עדיין לא הגיעו לגיל חינוך, אין חיוב שילבשו כיסוי מלא (לדעת המקילים הנ"ל), וכשהגיעו לחינוך והיינו שמבינות שצריכות לכסות גופן, ויודעות לשמור על צניעות לפי הבנתן, יש לחנכן לאט לאט, והגיל תלוי כפי חכמת הבת, יש שמבינה בגיל ארבע ויש בגיל שש.
ובתחילה יש להרגילן ללבוש גרבים, לכסות שוקן תמיד. ואח"כ להרגילן ללבוש גרביונים שלא יתגלה גופן בשום מצב. והמרפקים קל ללמדן שלא יתגלה מהם, וילבישן חולצות עם שרוולים ארוכים. ואם קרה ונתגלה, ילמדם מידי פעם לכסות, עד שתלמדנה שישמרו על עצמן. והחינוך תמיד בא מעט מעט, וחנוך לנער על פי דרכו - גם כי יזקין לא יסור ממנה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0