שאל את הרב
print
אא
אני בחור בגיל 20 ולמדתי הרבה שנים בישיבה, והחלטתי ללכת למסלול של לימוד הלכה בבית מדרש הספרדי, כיון שאני מאוד אוהב הלכה וגם שיוצאים עם הלכה למעשה ביד. מה הרב אומר על מסלול זה ואם הרב יכול לתת לי טיפים על מה לתת דגשים?

הרב אליהו מאדאר

י"ב אלול הרחמים התשע"ג
יישר כחך, חזק ואמץ, כי באמת עיקר הלימוד צריך שיהיה להלכה, לידע מה יעשה ישראל. ולא יתכן שבחור ישיבה הנושא אשה לא יידע את ההלכות הפשוטות והנצרכות, כמו שבת, ברכות, בשר וחלב וכיוצא, וכשמתעוררת שאלה פשוטה בביתו, ישב בדד וידום, ושמא אשתו תאמר לו כפי ידיעתה, כי היא למדה הלכה יותר ממנו. וכדאי בזיון. וכבר האריכו הקדמונים והאחרונים, ועיין למרן הגאון הראשון לציון נר"ו בדברי פתיחה לספרו יביע אומר, ובכמה מקומות.
לכן דבר חשוב וגדול סדר לימוד זה, רק יש לשים לב לכמה נקודות.
1. קודם הכל צריך שתהיה לך הבנה טובה ונכונה בדברי הפוסקים, לא לפלפל באויר, לא להוסיף דברים בכוונתם, אלא להבינם על נכון.
2. יש ללמוד הלכה מיסודה, כלומר מהתלמוד עם הראשונים העיקריים, ואח"כ דברי הטור ומרן הבית יוסף, שהם לנו לעיניים, ואחרי זה האחרונים המפורסמים.
3. בכל נושא וענין יש להבין היטב את שורש הדין, וטעם מחלוקת הפוסקים, ולא לידע בסתם את הדין, אלא טעמו ונמוקו, כדי שאם תבוא לידך שאלה ותתסתפק באיזה פרט, תדע איך להכריע.
4. נכון שתלמד לכתוב שאלות ותשובות, ותתרגל בפוסקים וסגנונם, ותדע להביע דבריך בכתב, כי זו ברכה גדולה.
5. גם אחר שתלמד הרבה, ותדע פוסקים ותשובות, לא תפסוק ולא תחלוק על גדולי הדור, גם אם לפי דעתך אתה צודק, ויש ראיות לדבריך. עד שתגדל ותתמלא בתורה ויראה, ותתמלא בשיקול דעת נכון, ותגיע להיות מורה הוראה וראוי לפסוק, ואז תלך לבטח דרכך.
וה' יהיה בעזרך, עלה והצלח!

שאלת המשך:

מי הם "הראשונים העיקריים" שחשוב ללמוד?

הרב אליהו מאדאר

יש ללמוד דברי רבנו הרי"ף עם דברי הר"ן שעליו. ונכון ללמוד גם דברי הרמב"ם עם הרב המגיד. ופסקי הרא"ש.
ולהבנת הסוגיא כדאי לעבור בעיקר על חידושי הרשב"א, ונכון לעבור גם על דברי המאירי.
וכשתלמד טור ובית יוסף, ותראה מחלוקות הפוסקים ותרצה לעמוד על הדברים, תפתח עוד ראשונים המוזכרים ושאינם מוזכרים שם, ומשם בארה. בהצלחה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0