שאל את הרב
print
אא
אני לומד גמרא מסכת שבת עם תוספות, הבעיה היא שלוקח לי כמה ימים להבין את התוספות, קשה לי וגם אין לי הרבה זמן, ואני לא מספיק ללמוד גמרא. האם עדיף שאני לא אלמד תוספות רק גמרא ורש"י?

הרב רזיאל כהן

איני יודע כמה זמן ביום יש לך ללימוד תורה. אך ראשית צריך לדעת שהדבר החשוב ביותר הוא לימוד ההלכה למעשה (כמו שכתבו האחרונים ביורה דעה סימן רמ"ו בשם הדרישה), אם בנוסף לזה יש לך זמן גם לגמרא - אשריך!
לעצם שאלתך, לעניות דעתי אם ההספק ממלא אותך בסיפוק - אכן עדיף שתוותר על התוספות ותסתפק בגמרא ורש"י (וכך הורה לנו מורי ורבי הגאון רבי משה לוי זצ"ל שלא ללמוד תוספות במסגרת לימודי הבקיאות). תוכל גם להחליף את לימוד התוספות - בלימוד פסקי הרא"ש שהוא קל ותמציתי יותר.
אך אם אין לך ענין בהספק - חבל לוותר על לימוד התוספות, ויגיעתך להבין דבריהם, אין ערוך אליה, ולפום צערא - אגרא.

שאלת המשך:

שלום לכבוד הרב המשיב, אודה להסבר האם יש הבדל בין לימוד תוספות ללימוד תוספות הרא"ש? אני שואל מפני שנלע"ד שבהרבה מקרים הקושיות והתירוצים אותו הדבר אלא שלשון התוספות רא"ש ברורה יותר עבורי, אך יתכן שזוהי תולדת קוצר הבנתי ומיעוט השגתי ולמעשה ישנם הבדלים רבים שאינני מבחין בהם ולכן אודה להסבר. מה עדיף יותר ללומד המבקש ללמוד את דרך העיון ? כיצד לומדים בישיבה ? האם משלבים ? תודה.

הרב רזיאל כהן

כמדומני שבישיבה בד"כ מעיינים בתוס' הרא"ש רק כאשר יש קושי בלשון התוס' שלפנינו. כי אי אפשר להתפרס יותר מדאי.

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0