שאל את הרב
print
אא
בחור שחזר בתשובה היה בשיעור ושמע כי לא ראוי לרשום תארים מופרזים על מצבה. על מצבתו של אביו נרשמו תארים מופלאים כאשר הוא היה שומר מצוות באופן שנגדירו מינימאלי. הוא בירר לגבי החלפת המצבה והודיעו לו כי העלות היא כ- 2,500 ש"ח (למיטב זכרוני). האם ראוי בסך זה להקים שיעור חדש למשך תקופה מסויימת, ולאחר מכן ישקלו אם להמשיכו, או להחליף את המצבה. באם החלופה השנייה היא הנכונה, כיצד ראוי לנהוג במצבה והאם התשובה תשתנה במידה ונרשם פסוק כלשהו על גביה.

הרב אדיר כהן

צריך לבדוק האם באמת הם תארים כל כך מופרזים, כי בדורנו זה שהתארים נשתפכו בראש כל חוצות תארים שבדורות הקודמים נחשבים ליחידים שבדור, בדורנו הם נחלת כל אדם (ועיין עוד בשו"ת ישכיל עבדי חלק א' יורה דעה סימן כ"ג).
ואם אינם מופרזים כל כך לנפטר לפי ערך הדור, לא כדאי ליגוע במצבה, ובפרט אם יש חשש לבזיון הנפטר ולחילול ה', כשיראו בני המשפחה שעוד לא חזרו בתשובה שמחליפים מצבה.
במקרה ומחליפים המצבה כדאי למכור המצבה הישנה והרווחים יהיו לצרכי מתים עניים (עיין בשו"ת ישכיל עבדי חלק ו' חלק יורה דעה סימן כ"ב סעיף ב'). ואם יש פסוק ממש, יש להזהר לקודרו ולגנזו שלא יבוא לידי בזיון.
שיעור תורה יש בו נחת רוח לנשמת הנפטר הרבה יותר מכל כיתוב על המצבה, בפרט בהקמת שיעור חדש. וזכות לימוד התורה של רבים תעלה אותו ממדרגה למדרגה עד שלא יבוש בנכתב על המצבה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0