שאל את הרב
print
אא
תינוקת האוכלת ע"י בקבוק חלב אם והשלמות של מטרנה. האם בשבת עדיף לשאוב במשאבה ידנית או אפשר גם ע"י משאבה חשמלית עם שעון שבת?

הרב יעקב כהן

אם התינוק רגיל בחלב מטרנה אסור לשאוב לו חלב אם בין במשאבה ידנית ובין בחשמלית, ויש בזה איסור תורה. אבל אם אינו רגיל במטרנה נחשב הדבר כפיקוח נפש ומותר לשאוב עבורו חלב אם, ובמקרה זה עדיף לשאוב במשאבה חשמלית על ידי שעון שבת, כי במשאבה ידנית בכל לחיצה עושה פעולה של איסור. עיין בספר שמירת שבת כהלכתה (פרק ל"ו הערה ס"ג).
במקרה שיש לאמא צער מהחלב שבדד מותר לה להוציאו לאיבוד, ואם קשה לה להוציאו ביד יכולה להוציאו במשאבה בתנאי שתשים בכלי איזה חומר שיקלקל את הלב. עיין בשמירת שבת כהלכתה (שם סעיף כ"א). [ועיין עוד בשאלה ותשובה מספר - 7977].

שאלת המשך:

לגבי אשה שיש לה צער רב מהחלב שבדד ויש לה רק משאבה חשמלית אך אינה מחוברת לחשמל האם מותר לה לחבר את המשאבה לחשמל בזמן שהחשמל כבוי?

הרב אדיר כהן

במקום צער אם יש צורך בדבר ואי אפשר להמתין למוצאי שבת, יש מקום רב להקל בזה, אף אם לא עשה על זה תנאי מלפני שבת, וכל שכן אם התנו מלפני שבת (די בפעם אחת בשנה להתנות) שיוכלו לחבר את החשמל בשעה שזרם החשמל מנותק. עיין בשו"ת יביע אומר חלק ז' (אורח חיים סימן לו) ובשות תפלה למשה חלק ב' (סימן כ).
והחכם עיניו בראשו, וכשיודעים שיתכן ויצטרכו לשאוב בשבת, יכינו מראש מלפני שבת משאבה מחוברת לחשמל. וכמובן שהחלב הנשאב בשבת יש לאבדו וכמבואר בתשובה הקודמת.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0