שאל את הרב
print
אא
אני עוסק בקנייה ובמכירה של זהב מחנויות, והופך אותו לזהב טהור ואז מוכר אותו ליצרני תכשיטים. כידוע מחיר הזהב משתנה מידי יום. נהוג בתחום זה, שמתקשרים לקונה (התכשיטן) והנ"ל נוקב בסכום שהוא מוכן לשלם, באם שתי הצדדים מסכימים על הסכום מבוצעת מכירה. לפני כחודש, הצעתי לאדם מסויים כמות של זהב טהור ולאחר משא ומתן נסגר תעריף הקנייה ושער הדולר של אותו יום, מאותו יום הנ"ל מתעלם מכל הודעה ושיחת טלפון בכדי לבצע את החליפין, בינתיים מחיר הזהב ירד ביותר מ 20%.
1. האם נחשבת זו מכירה? והאם יש ביכולתי לדרוש ההפרש של השער שנקבע מלכתחילה.
2. האם יש באפשרותי למכור הזהב לאדם אחר או שעדיין מחוייב אני לחכות?
3. באם תשובתכם לשאלה 2 הינה חיובית, האם ישנה דרך לדרוש ההפרש מהאדם הנ"ל היות ולתומי חשבתי שאדם עסוק ולא חוזר אליי מפאת זאת (חלק ניכר ממחיר הזהב ירד בשבוע הראשון). יש לציין שההפרש בין המחיר שנקבע למחיר הנוכחי הינו פער גדול מאוד ומתבטא באלפי שקלים.

הרב דוד עידאן

מפורסם אצל היהלומנים כשאומרים "מזל וברכה" עליהם לכבד את העיסקא, כי כך המנהג. ונקרא בלשון חז"ל סטומתא, עיין שלחן ערוך (חושן משפט סימן ר"א). אם גם בענף שלכם הנוהג שסגירת עסקים בטלפון מחייבת, אז תוכל לחייב את הקונה בסכום שנקבע.
אולם אם אין הנוהג כך, אי אפשר לחייב את הקונה בדין תורה, כיון שלא נעשה קנין, ולכל היותר זה גרמא ופטור. ומכל מקום אינך מחוייב לחכות ותוכל למכור לאדם אחר.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0