שאל את הרב
print
אא
1. מורה הנמצאת בשנת אבל - האם יכולה לתת מתנה סימלית למסייעת בסוף שנת הלימודים.
2. האם יכולה לקבל מתנה סימלית מהתלמידות הקטנות.

הרב מצליח מאזוז

1. מותרת לתת מתנה למורה המסייעת.
2. יכולה לקבל מתנה מתלמידותיה בסוף שנת הלימודים.
נימוקים לשאלה א'. כתב הרמ"א ביורה דעה (סימן שפה סעיף ג): אסור לשלוח מנות לאבל על אביו ואמו כל שנים עשר חודש. והטעם מבואר שם, דמשלוח מנות ומתנות חשוב כשאילת שלום, וההלכה היא שאסור לשאול בשלום האבל כל שנים עשר חודש. ולפי זה אחר שבעת ימי האבילות כיון שרשאי לשאול בשלום העולם (רק הם אינם רשאים לשאול בשלומו) רשאי לתת להם מתנות. וכן מבואר בספר הפרנס (סימן רס"ט).
נימוקים לשאלה ב'. כתב הרמ"א ביורה דעה (סימן שפה סעיף ג): אסור לשלוח מנות לאבל על אביו ואמו כל שנים עשר חודש. והטעם מבואר שם, דמשלוח מנות ומתנות חשוב כשאילת שלום, וההלכה היא שאסור לשאול בשלום האבל כל שנים עשר חודש. ואלום בחזון עובדיה - אבילות (חלק ב' עמוד רנב) כתב בשם ספר דברי מלכיאל (חלק ה' סימן רל"ז) שמותר לתת לרב בפורים משלוח מנות שאינו אלא כתשלום חוב. ע"ש. והוא הדין בנושא זה מורה המקבלת מתנת סוף שנה, זו היא אמירת תודה על כל מה שהשקיעה בתלמידות כל השנה, ולכן מותר.

שאלת המשך: קבלת מתנות מתלמידים.

האם אין בעיה שמורה תקבל מתנות מדין שוחד ?

הרב מצליח מאזוז

שוחד אסור רק לשופט בין שני יריבים. תלמידים אינם יריבים, ואין ויכוח בינהם שהמורה אמור להכריע (גם אם זה קורה). בנוסף לטענתך אסור גם להחמיא למורה או שלמיד יחייך למורה.

שאלת המשך:

ואיך זה יראה אם אחד ההורים יתן כסף ומתנות למורה ויבקש ממנו שישים עין על הבן שלו -איך שאר התלמידים ירגישו ?

הרב מצליח מאזוז

בדרך כלל המלמד מלמד כל תלמיד כפי הנהוג והמקובל (כי אם לא כן, מלבד העונש מן השמים, יש עליו פיקוח ובקורת מצד ההנהלה ומצד ההורים).
ואם בתלמיד אחד הוא משקיע מעל ומעבר לנורמה ולמקובל, ואכן הצליח בס"ד, מדוע אותו הורה לא יכול להודות לו. להיפך דברי אלו יגרמו במקרים נוספים למלמד להשתדל יותר כי הוא יודע שאנשים מעריכים  ומוקירים את עבודתו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0