שאל את הרב
print
אא
אני אחראי על בית כנסת ליד פריז והמשטרה והעירייה, מסיבה ביטחונית, רוצים להתקין מצלמות. כל עוד שהאנשים שעוברים הם רק מוצלמים, אין בעיה לעניין שבת בגלל שזה פסיק רישיה דלא ניחא ליה בדרבנן. הבעיה הגדולה היא שהמשטרה מכריחה אותנו להקליט את הצילום. ההקלטה היא לא נצחית אלא נשארת בתוך מחשב משך שבועיים או שלוש (לכל בעיה שלא תהיה) ואח״כ היא נמחקת מאיליה.
שאלתי את הרב הראשי של פריז והוא אמר לי שכן יש בעיה של כתיבה. ולפי הרב אלישיב אפשר להתיר אם הזמן שבו ההקלטה נשמרת אינו עובר רבע שעה. מה ההלכה לספרדים במקרה הזה?

הרב אהרן מאזוז

גם אם הצילום מתקיים אין בזה איסור תורה למצטלם, כיון שהמצלמה מצלמת מאליה, וכיון שהעוברים ושבים אינם מתכוונים להצטלם ולא איכפת להם בזה כלל, יש להתיר על כל פנים לספרדים פסיק רישיה דלא ניחא ליה מקילים בו באיסורי דרבנן, וכמבואר ביביע אומר חלק ט' (אורח חיים סימן לה).
והרב אלישיב זצ"ל שהחמיר בזה כנראה משום דלדדהו אין להקל בדלא ניחא ליה אלא בתרתי דרבנן, וכמבואר במשנה ברורה (סימן שלז שער הציון אות ב'). ע"ש. ועיין עוד ביביע אומר שם במילואים שכתב בשם הרב ווזנאר שליט"א בשו"ת שבט הלוי חלק ט' (חלק אורח חיים סימן סט) שהתיר בזה. וע"ש טעמו. ולפי זה גם לאשכנזים יש להקל בזה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0