שאל את הרב
print
אא
אנחנו קונים פירות וירקות בלי "כשרות" ולכן אנחנו מעשרים אותם ללא ברכה. האם יש איזה שהוא נוסח מקוצר שאפשר לומר (בסגנון של מה שאומרים לפני התפילה: הריני מגלה דעתי מעתה ועד מחר שבכל פעם שאזכיר שם ה' וכו' וכו')?
והאם את המעשר ניתן לזרוק שקית בתוך שקית?

הרב אמיר דאדוואנד

1. יש לדעת שהפרשת תרומות ומעשרות אינה איזה "נוסח של לחש" וכדומה, וגם לא נוסח תפלה, היא ממש "עשייה", והבורא יתברך, נתן כח בפה של היהודי לעשות דברים, כלומר להפוך דבר שהיה חולין לתרומה גדולה ולמעשר ראשון וכו', על כן צריך בכל פעם לומר את הנוסח וגם ולהבין אותו.
הגאון חזון איש זצ"ל הביא נוסח מקוצר למי שאין בידו סידור (והבאנו זאת בסידור איש מצליח), אבל אין דבריו מוסכמים, וגם הוא לא אמר זאת אלא לשעת הדחק.
2. כאמור צריך להבין את נוסח ההפרשה, ואם אינו מבין לפחות את עקרונות הדברים - אין המעשר שעושה מועיל כלל, לשם כך בסידור איש מצליח (מהדורא רביעית) וכן בסידור אשת חיל וכן בספר החדש קצור שלחן ערוך - איש מצליח, הסברנו וביארנו היטב את מצות ההפרשה ואת הנוסח, לאחר שתלמדו את ההסבר, תזכרו את הנוסח בעל פה בקלי קלות, ותוכלו לעשות מעשרות תוך 25 שניות ללא צורך בסידור.
3. את המעשר. אוכלים!!
שאלתך היא לא על המעשר אלא על האחד ממאה (וקצת יותר) שמפרישים, שזה תרומה, והיא אסורה באכילה, ולכן זורקים אותה לפח בצורה מכובדת, כלומר שקית בתוך שקית.
 
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0