שאל את הרב
print
אא
לענין תפילת ערבית בליל שבת, ליחיד שבא לבית הכנסת ומצא הקהל גמרו ערבית, אבל עוד לא יצאו הכוכבים, האם יכול לעשות סעודת שבת ואחר כך יתפלל ערבית, בגלל שאם אינו עושה כן הוא חייב לחכות הרבה מאד, משום שפה בצרפת בין פלג מנחה לצאת הכוכבים יש הרבה זמן. ואם הוא מחכה עד צאת הכוכבים גם בניו ואשתו ונכדיו צריכים לחכות לו ואז בערך היום בשעה עשר מתחילים סעודת שבת, ובודאי שאין בזה כבוד שבת. מה צריך לעשות האם חייב לחכות או לא?

הרב אהרן מאזוז

כתבו האחרונים שרשאי אדם לקבל שבת ולקדש ולאכול סעודת שבת מבעוד יום, ואח"כ יתפלל ערבית בלילה אחר צאת הכוכבים, ובתנאי שיהיה חצי שעה קודם זמן תפלת ערבית, דהיינו חצי שעה קודם צאת הכוכבים, שאם הגיע זמן קריאת שמע וערבית אסור לאכול ואפילו חצי שעה קודם זמן זה, וכמבואר במשנה ברורה (סימן רע"א סעיף קטן י"א).
אולם כתב כף החיים שם (אות כב) שלפי דברי רבינו האר"י אין נכון לעשות כן שמהפך הסדר שנעשה בליל שבת. ע"ש. ומאידך הדבר ברור שאין לעכב את כל המשפחה משום ענין חסידות. לכן נראה שיתפלל ביחיד ואחר הסעודה אם יוכל ללכת לבית הכנסת לשמוע קדיש וברכו יעשה כן. ושאלתי את פי מרן ראש הישיבה בזה והורה להתפלל ביחיד שלא נכון לשנות את הסדר הנהוג. עד כאן דבריו.
ומכל מקום הדבר ברור שישתדל שלא להגיע לידי כך, שלא יצטרך להפסיד תפלה בציבור.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0