שאל את הרב
print
אא
לגבי מניין פועלים, בשלחן ערוך כתוב שזמן תפילה הוא שיבדיל בין תכלת ללבן או יכיר את רעהו במרחק ארבע אמות. חבר שלי שעובד מוקדם בדק באזור ראשון לציון, והלך למקום שאין תאורה וראה שהצליח הוא ועוד אנשים לזהות אחד את השני במרחק יותר מארבע אמות בערך בשעה 4:30  שלפי הלוח שנה עלות השחר הוא בערך 5:10 כלומר יש הפרש גדול. הרי לפי השלחן ערוך לכאורה אפשר כבר להתפלל?
אני יודע שלוח לפי המ'ום הגבוה ביותר בבני ברק אופק תל אביב ולפי מודל ממוחשב, האם המודל הזמן הוא לחומרא? או איך בדיוק בימינו המבחנים של הזמן? כי נכון לפי הלוח, אך אני שם לב שגם קצת בשקיעה יש שינוי, אך נאמר לי כי אינני מחשב נכון את זמן השקיעה האם זה נכון?

הרב אמיר דאדוואנד

1. חז"ל הדגישו שיכיר את חבירו הרגיל עמו קצת, כלומר שרגיל לראותו פעם בחודש, ומסתבר לי שחבירך בדק בחברים שרגיל עימם. יתכן עוד שהוא בדק בט"ו או בט"ז לחודש שאז הירח מלא גם בסוף הלילה.
2. על כל פנים החישוב בלוח הוא על פי המנהג הפשוט שעלות השחר הוא 72 דקות לפני הנץ (ומורידים עוד שש דקות לניכוי הרי מואב). יש דעה שעלות השחר הוא 90 דקות לפני הנץ (דעת הגר"א). אבל בשום אופן אין להקל ביותר מזה.
3. לגבי השקיעה, יש לבדוק מהמקום הגבוה בעיר.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0