שאל את הרב
print
אא
1. בתמי 4 הביתי, יש שם מצב של שתיית מים רותחים מעורבבים במים קרים. זה בסדר? כי סוף סוף המים החמים רותחים למרות שעורבבו בקרים?
2. לא בדקתי את הנושא, אבל שמעתי שמכשירים כעין אלה לא מרתיחים את המים עד למאה מעלות אלא פחות. האם זה נכון? והאם המים צריכים לרתוח למאה מעלות כדי שהם יקראו רתוחים?
3. במידה ויש בעיה עם סעיף 2 - יש להזהיר אנשים על כך?
4. אינני יודע איך המנגנון עובד, אבל לפעמים המים החמים מתקררים בתוך המכשיר, ורק תוך כדי שאני מוזג את המים - המכשיר מרתיח את המים החמים שבו. האם המים ה"פושרים" שיצאו כרגע ולא רתחו בשנית, ראויים לשתיה?

הרב אדיר כהן

לפי השאלה נראה שהשאלה לא לענין שבת, אלא לשאול מצד מה שאמרו חז''ל (בבא מציעא דף כ''ט ע''ב) שאין לשתות כוס של מים פושרים. ומכל מקום נראה ברור שהגיע לשיעור יד סולדת בו (בשישים מעלות ודאי שיש שיעור יד סולדת בו. עיין במה שכתבתי בשו''ת ויען הכהן חלק א' סוף סימן כ''ט), הרי זה נחשב לרותח ולא לפושר. אלא שכפי הנשמע דעת הרופאים שצריך שיגיעו המים לפחות פעם אחת לרתיחה מוחלטת (עיין בספר מנוחת אהבה חלק א' פרק ג' הערה 17, ובירחון אור תורה תמוז תשס''ז סימן קכ''ה אות ה'. ועיין עוד בספר אגלי טל מלאכת אופה סעיף קטן י''ט אות י''ב ובהשמטות, ובספר מעיל קטון בהערות שולי המעיל סימן א' אות כ''ב). אולם אם הגיעו המים לרתיחה כמעט מוחלטת (ומסתבר שכן הוא במכשיר זה), אף שלא הגיעו ממש למאה מעלות מסתבר להקל. ועל כל פנים אין צריך להזהיר ולהרעיש את העולם בזה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0