שאל את הרב
print
אא
ברצוני לשאול אודות המקובל אצלנו על הכותל המערבי שאצלו אנו מתפללים, שהוא הכותל עליו אמרו חז"ל שאינו חרב לעולם (שיר השירים רבה פרשה ב' פסקא ט), ואין השכינה זזה ממנו (שמות רבה פרשה ב' אות ב'). כי הנה בשיר השירים רבה הנ"ל מבואר שמדובר על כותל בית המקדש, ואילו הכותל המערבי שייך לחומת הר הבית. ואם תמצי לומר שכוונת חז"ל לחומת הר הבית, לעניות דעתי זה אינו, כי במדרש איכה (פתיחה) מסופר המעשה עם פנגר, שהוטל עליו להחריב את הכותל המערבי ולא החריבו, בניגוד לשאר הכתלים שנחרבו ע"י אחרים, מחמת ההבטחה שלא יחרב לעולם. וכיום אנו רואים כל כותלי הר הבית על תילם, וא"כ מוכרח שהמדרש דבר על כותלי בית המקדש. ונשאלת השאלה, אפוא, היכן ההבטחה שלא יחרב הכותל המערבי, שהרי כיום רואים אנו שהוא אינו קיים, ומדוע אנו מתפללים דוקא בכותל המערבי, והלא, לכאורה, לא עליו נאמר שאין זזה ממנו השכינה?

הרב אדיר כהן

הכותל המערבי הוא חומת הר הבית המערבית. וכמו שהעלה מרן הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א בשו"ת יביע אומר חלק ה' (חלק יורה דעה סימן כ"ג). ע"ש באורך. וכמדומה ששאר הכתלים המקוריים של הר הבית כיום אינם עומדים על תילם.

שאלת המשך: מהו הכותל המערבי - ב’

אודות שאלה ותשובה מספר 7668 - עדיין לא קיבלתי תשובה מספקת לגבי הכותל המערבי (שמדברי חז"ל לכאורה נראה שאין זה מה שאנו קוראים היום כותל המערבי כמבואר שם, ואם כן היכן ההבטחה שלא יחרב הכותל המערבי), אשמח אם שאלתי תועבר למרן ראש הישיבה שליט"א.

מרן ראש הישיבה

אדרבא מזה עצמו מוכרח שכוונת המדרש על כותל המערבי דידן (שהוא כותל מערבי של הר הבית).

שאלת המשך:

במדרש כתוב כותל המערבי של בית המקדש לא של הר הבית אז איך יכול להיות שמדובר על הכותל שלנו? על פי הארכאולוגים וכמדומני גם הכפתור ופרח מביא זאת גם הכותל הדרומי והמזרחי הינם כתלים מקוריים כך שאין ייחודיות באמת לכותל המערבי של הר הבית (כי לא עליו נאמר לא זזה שכינה לכאורה). מדוע דווקא שם מתפללים ולא בשאר הכתלים?

הרב אדיר כהן

גם אם הם מקוריים, מכל מקום אינם קירות שלמים (רק כיום השלימו חלקם בבניה חדשה), וזה ההבדל בינם לבין הכותל המערבי שנשאר בשלימותו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0