שאל את הרב
print
אא
אב נתן לבנו מתנה נדוניא לחתונה סכום כסף שהפקיד בבנק על שם בנו וגם האב היה מורשה לחשבון, הכסף ניתן בבנק בחו"ל ששם גר האב כשהריבית אז היה 14%, גם חמיו עשה כנ"ל, אבל בניגוד לחמיו שלא נגע בכסף של חתנו ועל ידי זה במשך השנים תפח לסכום נכבד, ואף שהוא נתן מתנות לחתנו במשך השנים זה לא היה נוגע לכסף הנ"ל שהשאיר לחתנו כמו שהוא, האב שהיה נותן מפעם לפעם לאירועים שונים שחגג הבן (בדרך כלל על ידי בקשות חוזרות ונשנות של הבן ומשא ומתן, שניכר שכשכבר נתן זה היה מכספו הפרטי ולא של הבן).
אחרי כמה אירועים כשביקש הבן שוב עזרה ולא רצה לתת, אמר הבן א"כ תשלח מהכסף שמופקד על חשבוני, ואז אמר האב הכסף הזה כבר נגמר מזמן! הרי נתת לך כל הזמן! לא היה שייך להתוכח עם האב ולטעון כנגדו שכל הזמן לא אמר שהמתנות הם האמת מכספי הבן ולא משלו. אחר כך מת האב והשאיר כסף גם לבן זה כמו יתר היורשים, והבן טוען שחוץ מחלקו בירושה מגיע לו גם הכסף שהיה אמור להיות סגור בחשבונו.

הרב רחמים מאזוז

עצם הדר שהאב היה מורשה בחשבון ונתן ממנו כפעם בפעם לבן. זה מוכיח שלא נתכוון לתת לו את זה במתנה חלוטה שהוא לא יוכל להתערב בזה. אבל בפועל קיים הבטחתו ונתן הכסף לבן בהזדמנויות שונות. ולכן לא מגיע לו לקחת עוד פעם הכסף הזה מלבד חלקו בירושה. אלא אם כן כתב לו שטר מתנה נדוניא ושם פירט שהכסף נתון לו בצורה בלעדית, וזה דבר לא מסתבר שיעשה ההיפך ממה שכתב.
ולמעשה צריכים שני הצדדים לגשת לבית דין, שישמע שני הצדדים ויבדוק אמיתות הטענות ואח"כ יחליט. כי בדיני ממונות אסור לשמוע רק צד אחד. כמו שכתוב שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0