שאל את הרב
print
אא
א. בבית הכנסת שאני מתפלל בו הבימה קטנה, ולכן באמירת ההושענות של חול המועד שבהן יש להקיף את הבימה פעם אחת, לעיתים היא מוקפת יותר מכך, ולפיכך שאלתי היא האם מותר להקיף את הבימה בימי חול המועד סוכות יותר מפעם אחת במקרים כאלו.
ב. מה יש לעשות עם ארבעת המינים לאחר חג הסוכות (האם יש עניין לשורפם עם החמץ בפסח)?

הרב אדיר כהן

א. אין איסור להקיף יותר. אבל הנכון שלא להקיף בכל יום אלא פעם אחת, כי אנו אומרים בהקפות של יום רביעי "סובבי תורתך פעמים ארבעה", וכן ביום חמישי "סובבי תורתך פעמים חמשה", וכן הלאה, ואם יעשה לפני יותר הקפות, ממילא אין החשבון מכוון. ועיין בספר בית דוד שאלוניקי (חלק אורח חיים סימן תנ"ח) ובמחזור איש מצליח לסוכות (עמוד 674 סעיף ד'). ומכל מקום לא הבנתי מה הבעיה שהתיבה קטנה, יכולים לעשות סיבוב אחד, ולאחר מכן ישארו על עומדם וימשיכו רק את הנוסח של ההושענות.
ב. יש ענין לעשות כן, הואיל ונעשתה בהם מצוה אחת תעשה בהם מצוה אחרת. אך אין זה מן הדין. עיין בשלחן ערוך אורח חיים (סימן תרס"ד סעיף ט') ובבן איש חי (שנה א פרשת וזאת הברכה סעיף ח').
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0