שאל את הרב
print
אא
במשפחתנו נהוג לא לאכול בשר במהלך השבעה. האם יש איזה מקור שמביא את המנהג הזה? וכן האם המנהג הזה היה מקובל בטונס?

הרב אדיר כהן

כן המנהג בתונס (כמו שכתב בספר משפט כתוב מערכת א' אות ל"ו) ובג'רבא (כמו שכתוב בספר ברית כהונה יורה דעה מערכת א' אות ט"ז) ובלוב (כמו שכתוב בספר ויקרא אברהם דף קכ"ו ע"ב אות י"ב) ובמרוקו (כמו שכתוב בספר נתיבות המערב מנהגי אבילות אות ע"א). אם כי בשבת אין נכון לנהוג כן (עיין בשו"ת שואל ונשאל ח"ג סימן רכ"ב).

שאלת המשך: אכילת בשר בשבעה.

אכן זהו המנהג בתוניס אולם משמע מספר ברית כהונה הנזכר בתשובת הרב, שלא מצא מו"ר ר' משה כלפון זצוק"ל "מקום ויסוד לזה" כלשונו. ועוד כתב שם "ואולי הוא מנהג המונים מיוסד על מאמר חז"ל אין שמחה אלא בבשר ויין...". ובשואל ונשאל הנ"ל משמע יותר מזה שכתב שם שזה "סברת הכרס" אך אפשר לפרש שדבריו שם קאי על שבת אולם מדבריו בברית כהונה למדנו על דעת רבנו בעניין זה באופן כללי. ולמרות שזהו המנהג שנהגו בו שנים לשם זה יצא רבנו להודיענו כי אין בו עיקר.ומדוע יש להחמיר בזה?

הרב אדיר כהן

השואל שאל אם יש מקום שמנהג זה הובא, ולזה השבתי שיש כמה מקומות שנהגו כן והובאו בספרים, ובינהם כן נהג ג'רבא והובא בברית כהונה. ואין הכי נמי שדעת מוהרמ"ק עצמו ש"אולי" הוא מנהג שנוסד על ידי המון העם. ומי שרוצה לבטלו אף בימות החול, רשאי, אלא שצריך התרה (אם כבר נהג בו בעבר) כמו שכתוב בהערה בברית כהונה שם.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0