שאל את הרב
print
אא
א. האם ניתן לשער מדוע התורה שפירטה בפרשיות שלימות את פרטי הקמת המשכן, וכן את מספרם של מפקדי השבטים בפירוט יתר לא פירטה לדוגמא השקפות יסוד באמונה ,לדוגמא: גלגול נשמות, השגחה פרטית, גן עדן וגיהנום כפי תיאורם הצבעוני במקורות חז"ל?
ב. מדוע נדרשו גדולי היהדות בכל הזמנים להתלבט/להתווכח על נושאים שכאלה?
ג. אם יהודי אינו מאמין בגלגול נשמות האם נחשב כופר?

הרב יהונתן מאזוז

א) לגבי גן עדן וגיהנם כתב רבנו בחיי (בתחלת פרשת בחקותי) שלרוב מעלת העולם הבא לא הזכיר ענינו מפורש בשום מקום כי הוא נעלם ועמוק מהשגת היחידים בעוד הם בחומר ואפילו הנביאים לא נתנבאו אלא לימות המשיח. ע"ש.
גלגול נשמות - הוא אחד מסודות הבריאה וכשם שלא מוזכר בתורה בפירוש שום ענין על פי הסוד, גם זה לא מוזכר בפירוש. והשגחה פרטית הוא מיסודות התורה וכל הנסים שעשה ה' לישראל הם השגחה פרטית ומה צריך יותר מזה.
ב) הפילוסופים היו מכחישים את הדברים הנ"ל ולכן חכמי הדורות הוצרכו לאפוקי מהם.
ג) סוד הגלגול היה ידוע בזמן הראשונים רק למקובלים, והתפרסם רק בזמן שנתגלה הזוהר. ולכן כיום בזמננו שהדבר ידוע ומפורסם ויש לזה הוכחות ברורות מזמן הדורות הקודמים ומדורנו, והדבר מוכיח נצחיות הנשמה ועניני שכר ועונש ועוד מיסודות האמונה א"כ ההכחשה בזה נחשבת ככפירה. (החכמים שלא כל כך, לא ידעו מהזוהר ומההוכחות לזה. ואכמ"ל).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0