שאל את הרב
print
אא
ישנו ויכוח ביני לבין בעלי והייתי רוצה לדעת מה עדיף לעשות, האם לכסות את הראש בפאה נוכרית או בכיסוי ראש שרואים שערות מחוץ לכיסוי בערך עד לכתף?

הרב משה שטר

לשיטת רוב ככל הפוסקים ראשונים ואחרונים אין שום הבדל בין פאה נוכרית (שיער תלוש על הראש) לבין שיער המחובר לראש, שמראה זה ונוי זה אסרה התורה ברשות הרבים וכדו'. ואם כן עדיף כיסוי ראש שמכסה השיער ממש אף על פי שבנידון השאלה מכסה רק רוב השיער ולא כל השיער מאשר לצאת לרשות הרבים בפאה שאינה נחשבת לכיסוי כלל לענין זה והרי היא יוצאת כפרועת ראש לגמרי.
מכל מקום יש לידע שגם כיסוי ראש המכסה חלק מהשיער ולא כל השיער וכמו שכותבת השואלת, יש להקפיד שהשיעור היוצא ונראה לחוץ לא יהא אורכו יותר מארבעה סנטימטר, כן מורה ובא מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א. וכן מרן ראש הישיבה שליט"א. אבל אם הוא יותר מארבעה סנטימטר הרי זה אסור משום גילוי שיער בחלק זה העודף מארבעה סנטימטר, לכן מכיון שאינני מכיר את הזוג השואל אומר באופן כללי שאם הם שומרי תורה ומצוות ומדקדקים קלה כבחמורה בודאי שאין להם להקל להוציא ולגלות משערות הראש מאחור יותר מארבעה סנטימטר אלא עד ארבעה ולא יותר, זהו דין גמור.
אבל אם הזוג השואל הם מתחילים להתחזק ועדיין האשה אינה מכסה שערות ראשה כלל, וכעת מתלבטים כיצד לכסות ואם תכסה בכיסוי הראש יהיה זה באופן שיראו השערות עד לכתף ויהיו יותר ארוכות מארבעה סנטימטר, אומר להם שאף על פי כן יתחילו כך לפחות וידעו שזה בודאי עדיף מגילוי שיער לגמרי אך ידעו גם שעדיין יש לשאוף ולהתחזק בעזרת ה' בהמשך עוד לכסות השיער כדת וכדין שלא יעבור הארבעה סנטימטר. ובזכות זה (מצות כיסוי הראש) כתבו חכמינו זכרונם לברכה שזוכים לרוות נחת ושמחה מהילדים, הילדים יוצאים מוצלחים ומבורכים, הברכה מצויה בביתם. ולכן תתחילו לפחות בזה ועם זאת שתהיה לכם השאיפה להתחזק עוד ועוד בהמשך לקיים המצוה בשלמות בעזרת ה'. ובודאי שתשרה הברכה במעשי ידיכם.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0