שאל את הרב
print
אא
1. למה בפירות הולכים בתר לקיטה מה שכתוב במשנה שרק ירקות אזלינן בתר לקיטה לכאורה פירות אדמה שאני?
2. אם יש לי אח שנשוי לבת לוי האם אני יכול להלוות לו כסף וכל פעם שצריך להביא מעשר ראשון אני אנקה לו מהחוב?
3. האם צריך לעשות פח מיוחד לפירות תרומה גדולה ומעשר ורק לאחר שהרקיבו אפשר לזורקם לפח. האם צריך לעוטפם בשני שקיות או בשקית אטומה?

הרב משה שטר

1. על פי הגמרא בראש השנה (יד.) והראשונים שם, שהגדל על כל מים הולכים בו אחר לקיטה, ועל כן הגמרא הסתפקה באתרוג אע"פ שגדל באילן, ומזה נלמד בודאי ששאר פירות האדמה הנקראים כיום ירקות דינם כירק (ספיחין) לענין זה חוץ מתבואה וקטנית שנאמר בהם במפורש בתוספתא וברמב"ם (הלכות מעשר שני) שהולכים בהם אחר שליש גידולם.
2. צריך שיהיה האיש לוי ולא שנשוי לבת לוי.
3. אם מייחד פח להנ"ל בודאי שזה היותר טוב. מ"מ גם בשקית אחת קשורה אפשר להקל שהרי הקודש נמצא בתוך כלי בפני עצמו. אולם יש לדעת שבמשאית אשפה יש מדחס ולרוב השקיות שם מתפוצצות ונקרעות ואז כל התכולה מתפזרת ומתערבת שם ולכן גם המיקלים להניח בשקית ולזרוק כנ"ל יש להם להקפיד לקשור את השקית סמוך וצמוד לפירות ואז לחזור ולעטוף שוב במותר השקית ולקשור שוב סמוך לפירות וחוזר חלילה עד שתהיה כל השקית עם התרומות שבתוכה ככדור עגול קטן ומהודק וקשור חזק ויציב ובכהאי גוונא בדקנו הדבר וראינו שבזה אין המדחס במשאית הנ"ל קורע שקית זו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0