שאל את הרב
print
אא
לגבי תפילה כהלכה של מנייני מנחה וערבית במפעל/עבודה, הכולל יהודים הנוהגים לפי מנהגי הספרדים והאשכנזים. כיצד יש לנהוג לגבי החזן, ולגבי הלבוש בתפלה באמצע העבודה? ובמידה שלא כל הציבור במניין המצומצם עונים א-מ-ן כראוי, האם הברכות והקדישים של השליח ציבור הם לבטלה? והאם ניתן לומר נוסח לפני הברכות הקדישים שיחשבו כנדבה?

הרב רחמים מאזוז

1. זה דבר שתלוי ברצון הצבור, ההלכה שגם אשכנזים יוצאים ידי חובה בחזן ספרדי וגם להפך. אולי יבחרו בשנים אחד אשכנזי ואחד ספרדי ופעם זה יעלה חזן ופעם להפך, או שבוע זה ושבוע זה. העיקר שיתפלל יפה ויבטא האותיות ויעמוד בכל התנאים המובאים בשולחן ערוך (סימן נ"ג) ושיהיה ירא שמים ועוד.
2. כתוב "הכון לקראת אלקֹיך ישראל" ולכן כל אחד הבא להתפלל יחשוב שהולך להקביל פני מלך או אחד מהנכבדים במפעל. וכל שכן בחזן שמוציא ידי חובת כולם שצריך להיות מלובש יפה. ויש שמניחים טלית (במנחה) אם הוא לבוש חולצה קצרה. ומכנסי ברמודה אם זה מקובל לפני שרים, איני יודע.
3. החזן צריך לכוין שהוא מוציא ידי חובה הצבור ובחזרה. וכך הצבור צריכים לכוין שהם יוצאים ידי חובה בקדישים שלו ובחזרה, וצריכים לענות אמן וקדושה וכל מה שצריך לענות.
4. אם הזמן קצר כגון שהגיעה שקיעה או ההפסקה קצרה. יתחילו אשרי. ויודיעו בלוח המודעות שהנוהגים להתחיל למנצח או פתח אליהו שיתחילו קצת מוקדם. ואם אפשר שיתחילו כל התפלה יחד עדיף.
5. אם יש תשעה שגמרו התפלה ויכולים לענות, מן הדין יכולים להתחיל חזרה. ויותר טוב להודיע שיש מנין מצומצם ולכן כל אחד ישים לב לענות שלא תהיינה הברכות לבטלה. ויש שאומרים שיכוין השליח ציבור בלבו לפני התפלה שאם אין תשעה עונים שתהיה התפלה נדבה, ויש חולקים, ועל כל פנים אם לא יועיל לא יזיק.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0