שאל את הרב
print
אא
לגבי חינה - האם זה מנהג יהודי או שלא? שמעתי שזה לא מנהג יהודי, אולם ידוע לי על סבתותי שעשו להם חינה בג'רבא. האם לערוך את מסיבת החינה?

הרב אדיר כהן

אחר שידוע לכם שאמותיכם בעיר התורה ג'רבא נהגו כן, מי יאמר חס ושלום שזה מנהג לא יהודי?! ועיין בספר ממלכת כהנים (עמוד ש"ע), וביתר אריכות בספר מעיל שמואל (פרק ו'), פרטי המנהגים שנהגו בזה בג'רבא. אם כי זה נכון שמוה"ר הגאון רבי כלפון משה הכהן זצ"ל לא היתה דעתו נוחה ממנהג זה, כיון שנוהגים שבאים הקרובים לסדר מטבעות כסף על ידי הכלה לסימן טוב והצלחה, ופעמים נכנסים אנשים שאינם הגונים לסדר המטבעות וכוונתם לדבר רע, ולכן במשפחתו הנהיג שלא יכנסו למקום הכלה רק נשים בלבד, וחשב לבטל המנהג לגמרי (עיין בשו"ת שואל ונשאל חלק א' חלק יורה דעה סימן קס"ז, ולמה בריה בקונטרס גאולי כהונה מערכת ח' אות א'). וגם ידוע לי שבדורנו יש רבנים שרוצים לבטל מנהג זה מפני סיבות כעין הנ"ל.
מכל מקום כל שהכל נעשה מתוך צניעות וקדושה ויראת שמים והפרדה מלאה בין גברים לנשים, יכולים להמשיך במנהג זה ללא חשש, ויעלה זיווגם בסימן טוב וברוב הצלחה. (ובימינו יש רבים שעושים סעודת אירוסין וחינה ביחד, כך שעיקר הטקס הוא סעודת אירוסין ודברי תורה, ורק בסוף הערב הנשים במקומותם עושים טקס זה בקצרה ובאופן צנוע. וכך הדרך הנכונה אם הדבר מתאפשר).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0