שאל את הרב
print
אא
בארץ ישראל צאת הכוכבים יוצא עד עשרים דקות אחרי השקיעה. אך בצרפת איפה שאני גר, ילמדנו כבודו מתי נקבע צאת הכוכבים, כי בלוחות אצלינו יש כל מיני חשבונות עם מעלות מתחת לאופק. האם יש להשתמש בזה או שלא שיש זמנים קבועים כמו בארץ? האם 13 דקות וחצי זמניות אחרי השקיעה זה יהיה כבר צאת הכוכבים?

מרן ראש הישיבה

לא! לבדוק על פי המעלות. מתי תהיה השמש מתחת לאופק 18 מעלות. כי אצלכם הכוכבים יוצאים מאוחר מאד (גם ג' כוכבים בינוניים).

שאלת המשך:

א״כ, האם בני צרפת צריכים לחכות יותר מעשרים ואחת דקות זמניות אחר השקיעה בתענית ציבור, או שדינם בזה כבני ארץ ישראל. [ואגב מה היתה מנהג תונס לגבי יציאת תענית ציבור, עשרים ואחת דקות אחר השקיעה ותו לא או יותר ?]

מרן ראש הישיבה

בתונס חיכו עד שיראו ג' כוכבים בשמים.
אם תוכלו לבדוק במגדל אייפל מתי נראים ג' כוכבים ותקבעו הלכה 

שאלת המשך:

השאלה היא מאיפה בא המספר הזה של 18 מעלות? אבלינו בארצות הברית אם נחכה לזמן הנ״ל זה כבר יותר משעה וחצי אחרי השקיעה? ועוד שאלה כמה מעלות מתחת לאופק זה נחשב לעלות השחר האם גם בזה שייך המספר הנ״ל (18 מעלות)?

הרב יעקב כהן

בודקים מתי יוצאים ג' כוכבים בינונים ורואים ביום שוה בניסן או תשרי, כמה מעלות השמש מתחת לאופק ועל פי זה קובעים, וכן גבי עלות השחר בודקים בימי ניסן או תשרי ע"ב דקות קודם הנץ החמה כמה מעלות השמש מתחת לאופק, ובמקומות שהאור בוקע בימי ניסן ותשרי פני כן יש להקדים עוד לפי הענין 
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0