שאל את הרב
print
אא
הרב מנוחת אהבה ז"ל (חלק א' עמוד רעט) כתב שדג תפל הינו מוקצה. ולכאורה מאי שנא ממה שכתב הרב ז"ל להלן (בעמוד רפ) להתיר לטלטל תפוח אדמה חיים. ולכאורה אדם האוכל תפוח אדמה חיים יכול גם לאכול דג תפל. ובעינינו ראינו את האוכלים דג תפל, ומעולם לא ראינו מי שאכל תפוח אדמה חי. ואפילו במחנות ההשמדה במלחמת העולם השניה לא תקום פעמים צרה, כתב בספר לפיד אש שלא אכלו את התפוח אדמה חיים למרות היותם חלשים וחולים וזקוקים למאכל. ע"ש.

הרב רזיאל כהן

דברי המנוחת אהבה זצ"ל שדג חי אינו ראוי לאכילה, מקורו בגמרא (שבת קכח.) ובשלחן ערוך (סימן שכח סעיף לב), ואין לפקפק עליהם. [אמנם שמעתי שיש מאכל סיני הנקרא "סושי" שאוכלים דגים חיים מבושלים, אולם במקומינו אין זה מצוי כלל, וגם האוכלים אותו אינם אוכלים אותו אלא כשהוא טרי שניצוד באותו יום].
ועיקר קושייתך (כנראה) היא על מה שהיקל במנוחת אהבה לענין תפוח אדמה, שמעולם לא ראינו מי שאכלו חי. אולם באמת כבר אמרו (בזבחים קג:) "אין לא ראינו ראיה", ואם אתה לא ראית שאכלוהו חי, אני שמעתי מאדם שהגישו לפניו סלט שיש בו פרוסות דקות של תפוח אדמה חי, ואכלו, ואמר לי שהיה ראוי בטוב למאכל. ואמנם ייתכן שאין כל הדעות שוות בזה, אבל על ידי  הדחק ודאי ראוי לכולם.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0