שאל את הרב
print
אא
מה האיסור בישיבה מעורבת בחתונות? האם יש צד להתיר שרק המשפחה הקרובה ישבו ביחד וכל השאר בנפרד כיוון שהם באים מחו"ל והם לא מבינים מה הבעייה לשבת ביחד? איפה אפשר לעיין בנושא הזה אני ספרדי.

הרב חנן קבלן

1. האיסור הוא משום הרהורי עבירה והסתכלות בנשים, ונאמר "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם".
2. תלוי מה הקרבה המשפחתית, ואם הם בני דודים ובני דודות, יש להקל כאשר אין חשש שיש פריצות. ויש לעשות גדרים וסייגים גם בזה כי לפעמים יש קלות ראש בדבר זה.
3. ולא מצאתי חילוק בזה בין ספרדי לאשכנזי. במשנה מסכת סוכה (נ"א ע"ב) בענין שמחת בית השואבה כתוב תקון גדול. מהו תיקון גדול נשים יושבות מלמעלה ואנשים מלמטה. תנו רבנן בראשונה היו נשים מבפנים ואנשים מבחוץ והיו באים לידי קלות ראש, התקינו שיהיו נשים מבחוץ ואנשים מבפנים, ועדיין באים לידי קלות ראש, התקינו שיהיו נשים יושבת מלמעלה ואנשים מלמטה. ושואלת הגמרא כיצד עשו כך הרי הפסוק כתב הכל בכתב מיד ה' עלי השכיל? כלומר כיצד שינו את תבנית הבנין הרי אסור לשנות? עונה הגמרא, מצאו פסוק שצריך להבדיל בין נשים לגברים אפילו במשפחה שלא יביאו לידי קלקול שנאמר בזכריה י"ב: וספדה הארץ משפחות לבד משפחת בית דוד לבד ונשיהם לבד. ואמרו קל וחומר - אם כאשר עוסקים בהספד שאין יצר הרע שולט אמרה התורה אנשים לבד ונשים לבד, עכשיו שעסוקים בשמחה ויצר הרע שולט בהם על אחת כמה וכמה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0