שאל את הרב
print
אא
כיצד ניתן להכשיר לפסח כירת בישול חשמלית, בה אני מבשלת כל השנה מכוסה בנייר כסף?

הרב אדיר כהן

אם היא מכוסה בנייר כסף עבה באופן שמתי שמרימים את הנייר כסף רואים שהיא נשארה נקיה, אין צריך לעשות לה כל הכשר. ובנייר כסף דק שמעתי שלעיתים ע"י חום יכול לחדור לשם שמן וכיו"ב. ועל כל פנים יש לבדוק זאת ולראות אם נשארה נקיה או לא. ואם רואים שאינה נקיה, וחדר לשם מתבשיל החמץ, יש להכשיר הכירים על ידי הגעלה במים רותחים, וכדין כירים של גז שאת מקום האש מגעילים ברותחים (עיין בחזון עובדיה פסח מהדורת התשס"ג עמוד קל"ח).

שאלת המשך:

האם מספיק לשפוך על הכיריים מים רותחים ממיחם? או שיש לקחת לטבול ברותח?

הרב רזיאל כהן

הנכון ביותר הוא להרתיח את הכירה (על ריק), ולכבותה, ומיד לערות עליה רותחים.

שאלת המשך:

ראיתי שכתבתם שהכשר כירה חשמלית כך יעשה, שידליק אותה ויכבה לאחר שהתחממה, ויערה עליה מים רותחים. לא הבנתי, א. לכאו' אם אנו חוששים שמא נפל עליה דבר חם, יש לחשוש שמא נפל דבר יבש, וא"כ צריך ליבון חמור, וזה א"א לעשות. או שתאמר שרוב תשמישו שנופל עליו דבר נוזלי ואז סגי בהגעלה ולא בעי ליבון חמור. ב. אם הדלקתי את הכירה, מדוע צריך שוב לערות מים רותחים?! הרי עצם ההדלקה חשיב ליבון קל עכ"פ שדינו כהגעלה.

הרב רזיאל כהן

א. אתה צודק 

ב. ליבון קל צריך להגיע לכל האיזורים שבלעו ואילו לפי הצעתך לא יקבלו את הליבון הקל אלא רק המקומות המסויימים הנוגעים באש ישירות, ואילו המקומות המרוחקים (שהם אלו שבדר"כ נופל עליהם חמץ במשך השנה)נותרו בל הכשר.

 

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0