שאל את הרב
print
אא
אני עובד בסופר ולפעמים אני מוצא כסף ברצפה. האם מותר לי לקחת אותו? והאם יש הבדל איפה אני מוצא את הכסף, למשל איפה שהקופאית יושבת או באיזור שם.

הרב חנן קבלן

לפי ההלכה במקרה שלך מכיון שהמקום הוא רשות הרבים, אע"פ שהוא שייך לבעל הסופר, והכסף שאתה מוצא שם, אין הרשות הזאת מקנה לבעל המקום את הכסף, משום שיש לנו הדין יאוש שלא מדעת לא הוי יאוש כדעת אביי, שהרי המאבד לא יודע שאבד לו וממילא גם המקום שאתה עובד לא מקנה לבעל המקום את הכסף ולכן הרי הכסף של המוצא, וכמו שכתב השלחן ערוך חושן משפט (סימן רסב סעיף ו'). וי"א לגבי מעות מפוזרות, ולגבי הכסף שנמצא באיזור של הקופאית יש להסתפק אם הכסף ממש ע"י הקופאית היכן שהקופה נמצאת או ע"ג השולחן היכן שמניחים את המצרכים שבאופן כזה זה שייך למוצא וכמו שכתב השלחן ערוך שם (סימן ר"ס סעיף ה') שאם מצא ע"ג השולחן הרי הם של המוצא. ויתכן שבזמנינו גם אם מצא ע"י הקופה יהיה שייך למוצא מכיון שמיד הקופאית מכניסה הכסף לקופה כאשר מקבלת וסופרת את הכסף לפני קבלתו ומוציאה חשבונית וכמו שכתוב בסימן רס"ב סעיף כ': מצא כיס ולפניו מעות מפוזרות הרי אלו שלו, ורק אם יבדקו בקופה שהחשבון שם חסר הכסף הנמצא, חייב להחזיר וכמו שציין שם השו"ע בסוף סעיף כ'.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0