שאל את הרב
print
אא
האם יש אמת בטענה שרוב הספרי תורה של צה"ל פסולים בגלל שהחתימו אותם בחותמת מים? והאם יש חילוק בין אם החתימה היתה בגב הקלף או על הקלף עצמו?

הרב אדיר כהן

איני יודע חותמת זו מה היא. ובשו"ת יחוה דעת חלק ו' (סימן נ"ד) דן באורך לגבי ספרי תורה שחקקו בהם טעמים, והסיק לאסור אלא שאין למחות ביד המקילים בחוזקה. עיין שם באורך. וכן לפני כמה עשרות שנים משרד הדתות החתים את כל התפלין והמזוזות שיצאו מהארץ לחו"ל בחותמת חקיקה "נבדק מ.ד.", והרעיש על כך האדמו"ר מצישנוב, ושלח דבריו לעשרות רבנים והסכימו עמו (ונדפסו דבריו ודברי המשיבים בקובץ תרשיש, גליון ה', וכן בחלק מספרי המשיבים נדפסו תשובותיהם, כגון באגרות משה יורה דעה חלק ב' סימן ק"מ וישכיל עבדי חלק ז' סי' ל"ג, ועוד). וכבר פורסמה תשובת הגאון רבי עובדיה הדאיה בעל ישכיל עבדי לראשונה בקובץ קול סיני (גליון א'), ובראש גליון ב' באה הודעה שבעקבות פרסום התשובה הורה הראשון לציון דאז הגאון רבי יצחק נסים לבטל את החותם. ע"ש. ואף שמבחוץ קיל טפי, אין נכון לעשות כן (עין בשו"ת יביע אומר חלק ח' חלק יורה דעה סימן כ"ח). אבל לגבי חותמת מים שנזכרה בשאלה, לא אמרתי דבר, כל שלא ידעתי מהי.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0