שאל את הרב
print
אא
במילה 'מלכות', מה הסוג של השוא; אם זה שוא נח, למה אין דגש קל באות כ (כדין דגש קל באותיות בג"ד כפ"ת אחרי שוא נח); אם זה שוא נע למה יש פּתח תחת המ' ולא קמץ (תנועה גדולה). וגם במילה 'בשביל' ?

מרן ראש הישיבה

אין כלל כזה. הכלל הוא שאחרי שוא נע לא יבא דגש (חוץ ממלת שְׁתֵּי, שְתַּיִם), אבל אחרי שוא נח יש הרבה מאד בלי דגש כגון דַּרְכֵי, מַלְכֵי, עַבְדֵי, ועוד.

שאלת המשך: המושג 'שוא מרחף' נכון או לא?

אני הדל למדתי שבמילים כמו "דרכי" הרי"ש בשוא מרחף דהיינו לא נח ולא נע. וכן בדקדוקי אביע"ה (פרק ז עמ' 52) כללי דגש קל, כתוב בג"ד כפ"ת אחרי שוא נח. א"כ אינני מבין מה דעת מרן ראש הישיבה בדגש קל אחרי נח ואיזה סוג השוא של "מלכי" מרחף או נע?

מרן ראש הישיבה

השוא המרחף זה המצאה של חכם אשכנזי לפני כמאתים שנה. הספרדים לא ריחפו מעולם. גם הגר"א בספר דקדוק שלו אינו מזכיר שוא מרחף.

שאלת המשך: דגש בבגד כפת שאחרי שוא נח.

מדוע האות בית במילה ערבות מואב אינה דגושה.הרי אם אין שוא מרחף זה צריך להיות שוא נח

הרב אמיר דאדוואנד

מרן שליט"א כבר ענה על זה שאין "כלל" שכל בגד כפת אחרי שוא נח הוא דגוש.
ערבות-מואב בדיוק על משקל "ברכות הורי" (אלא שהחיריק הפכה לפתח בשביל העי"ן).

שאלת המשך:

האם יש שום כלל כדי לדעת במלות בגד כפת הבאות אחר שוא נח מתי יש דגש קל ומתי לא? למשל, למה ב"מַלְכֵי" (=המלכים של) אין דגש קל, ואלו ב"מַלְכִּי" (= המלך שלי) יש דגש קל? הרי צריך להיות איזה כלל בזה! תודה רבה, ונא ליתן מקור. (יש לי ספר דקדוקי אביע"ה, אבל אולי כדאי להשיג ספר טוב יותר, כגון אם למקרא או דקדוקי שי?)

הרב אמיר דאדוואנד

עיין בספר לחפם ביכורים (שער בג"ד כפ"ת כמדומני) שהתקשה בזה 

שאלת המשך:

תודה רבה. ברצוני לדעת האם יש קטלוג של הספרים שיצאו לאור ע"י הישיבה כסא רחמים (כגון משמרות כהונה הנדמ"ח ועוד), אני דר בגייטסהעד אנגליה ושם יש חנות ספרים "להמנס" שמוכר ספרים לכל אירופה, אמרו לי שאם אגיד להם שמות של ספרים מ"כסא רחמים" הם יביאו זה בשבילי. ולכן אני מבקש אם יש קטלוג או רשימה. ת"ר.

מערכת האתר

יש בחנות שבאתר את רוב הספרים שניתנים כרגע לקנייה (כעין קטלוג)
לצפיה לחץ כאן
בהצלחה
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0