שאל את הרב
print
אא
בבין הזמנים מתווך תיווך לי דירה באשדוד לבין הזמנים דרך הטלפון. אך עכב הטילים שפקדו את אשדוד נאלצנו לבטל האם מגיע למתווך דמי תיווך?
 

הרב חנן קבלן

אם גרתם בדירה ולא עזבתם אע"פ שהיו טילים הרי השתמשתם בדירה וצריך לשלם למתווך דמי תיווך. זה אופן אחד. אך אם לא גרתם בדירה מחמת הטילים שירדו על העיר אינך מחוייב לשלם על התיווך. הנה כתב מרן בשלחן ערוך חושן משפט (סימן שכ"א סעיף א) החוכר או המקבל שדה מחבירו והוא בית השלחין או בית האילן ויבש מעין בית השלחין ולא פסק הנהר הגדול אלא אפשר להביא ממנו בדלי שנקצץ האילן של בית האילנות אינו מנכה לו מחכירו ואם מכה מדינה היא כגון שיבש הנהר מנכה לו מחכירו. עד כאן. וכתב הרמ"א שם והא דאמרינן אם מכת מדינה היא מנכה לו מן חכירו הוא הדין בכל כיוצא בזה דכל מקום שנפסד הענין לגמרי והוי מכת מדינה מנכה לו משכירותו וכו' ע"כ. והנדון בשאלה שאומנם המתווך עשה את עבודתו נאמנה אך לא יצאה לפועל עקב שלא היתה שום אפשרות לגור בדירה שתיווך ולא רק אתם אלא הרבה מאד מתושבי העיר לא יכלו לגור שם בעיר מחמת הסכנה נחשב הדבר למכת מדינה. ועיין עוד שם בסימן רכ"ה לגבי קבלת אחריות והיה הדבר אונס גדול או דבר פלא שלא היה צפוי שיהיה, אז האחריות בטלה. אך אם גרתם איזה מספר ימים בדירה ואח"כ היו הטילים יש לשלם על הימים שגרתם שם שהכל לפי ההפסד כמו שכתב שם בסימן שכ"ב.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0