שאל את הרב
print
אא
האם מותר להתגלח במכונת גילוח או שרק באפטר ואם כן איך אפשר של יהיה תער?

הרב משה שטר

המעיין בתשובת מרן הראשון לציון הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א ביביע אומר חלק ט' (יורה דעה סימן י') יראה, שכל ההיתר הוא רק אם אינו מהדק את המכונה לעור הפנים, אבל אם מהדק הרי זה גדר של מגלח בתער כיון שהעור נכנס בין חריצי הגלגל שבו התער, כך שהתער נצמד לעור ומגלחו בפרט במכונות גילוח של סכין כפול שמגלחות יותר עמוק וחלק מתער רגיל. לכן אין מנוס כי אם לגלח במכונת תספורת במס' 1 או באפטר (משחת גילוח).
מכל מקום שמעתי שמצא ידידי הגאון הרב יוסף פרץ שליט"א סוג מכונת גילוח מסויימת שכן אפשר להשתמש איתה בלא חשש ותוכל לברר אצלו אודות אותה מוכנה והיכן אפשר להשיגה.
הוא נמצא בבית ההוראה בימי חמישי בין השעות 19:15 עד 20:30 בערך בטל' 03-5747316.

שאלת המשך:

לא הבנתי הרי מספריים כעין תער מותר בזקן לפי מרן ועוד שבמספר 0 נשארים זיפים ואין דין לחוף ראשו לעיקרו בזקן אלא בפאות הראש בלבד האיסור בזקן הוא השחתה?

הרב משה שטר

אני מבין שמספר 0 פירושו בלי הפלסטיק המתלבש על הסכינים והיינו שהסכינים נוגעים ישירות בבשר, וא"כ באופן הנ"ל שמצמיד סכיני מכונת התספורת לבשר הפנים הרי הסכינים משחיתים הזקן ממש בבשר בפרט שהעור בפנים הוא שומני ונכנס (כשמצמידים) בין הסכינים, וא"כ בודאי שאינו גדר של מספריים כעין תער. מיהו אם באמת יגלח במכונת תספורת באופן שמוליך ומביא בגב המכונה בלבד דאז הסכינים אינם נוגעים כלל בבשר אזי באופן זה יהיה מותר. וגם זה יכול להיות אינו ברור כי יש הבדלים בדקות הברזלים שאינם זזים ויש לשים לב. מ"מ צריך להיות זהיר בהוראה זו דיש כאלו שחלילה יוכלו להגיע לכלל טעות ולסובב המכונה ויכשלו ח"ו בהשחתת הזקן, לכן אם תמיד מורים להתגלח במכונת תספורת ע"י מספר 1 הרי שלעולם לא יבואו לכלל תקנה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0