שאל את הרב
print
אא
האם מותר לאכל אבקת חלב נכרי לדעת הספרדים?

הרב אדיר כהן

אין זה מחלוקת מרן ומור"ם, שנתלה בזה חילוק בין ספרדים לאשכנזים. ובפרט בדבר שנתחדש רק בדורות האחרונים. ובאמת שמעיקר הדין יש להקל בזה דין לספרדים ובין לאשכנזים, מכמה טעמים, כיון שחלב טמא הוא ביוקר, וגם אינו מצוי, כמו שכתבו הרב פרי חדש והאחרונים ביורה דעה (סימן קט"ו). וגם החולקים, כתב בשו"ת אגרות משה חיו"ד א' (סימן מ"ז) שיש להקל בארצות שיש פיקוח ממשלתי שלא יערבו חלק אחר עם חלב פרה ובאבקת חלב יש אומרים דמעיקרא לא חלה עליהם גזירה. עיין בשו"ת הר צבי (חיו"ד סימן ק"ג).
ומאידך הגאון רבי מרדכי אליהו בשו"ת מאמר מרדכי ח"א (חיו"ד סי' ד') החמיר בזה מאד. ע"ש. וכן ראוי בפרט בזמן הזה שאפשר להשיג בנקל חלב ישראל, אך מעיקר הדין יש להקל בפרט במקום צורך ובפרט לצורך תינוקות. וכן דעת מו"ר מרן ראש הישיבה הגאון הנאמ"ן נר"ו בכתב יד קדשו בגליון ספר מאמר מרדכי הנ"ל.

שאלת המשך:

בשבת יש ליד ביתי מקום שכאני עובר בו נדלקת נורת החניה של אותו מקום, האם מותר לי לעבור שם, שהרי איני עושה כל מלאכה שודאי שעצם ההליכה אינה מלאכה ואף אם אני נהנה מין האור אולי יש להתיר???

מערכת האתר

יש תשובה באתר בנושא זה לצפיה לחץ כאן
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0