שאל את הרב
print
אא
אדם מבוגר אשר אמרו לו לומר קדיש וחשב שהוא מתבקש לעלות כחזן. רציתי להורידו אך החזן סימן לי לעוזבו על מנת לא לביישו. אחד יצא בטענה שאסור לתת לו לעלות מחמת הריח היות והוא לעיתים משתין במכנסיים אך הפעם לא היה ריח היות וקניתי לו מכנסי טיטולים. מצד אחד לא רציתי לביישו אך מצד שני לא רציתי מחלוקת.
לאחר התפילה מישהו טען שלא הבין את תפילתו היות והוא מתפלל בהגייה תימנית אך כבר עלו תימנים שגם אני לא הבנתי את תפילתם במאת האחוזים. אני עוד הסברתי לו כי החזן נמצא בתחילת התפילה אך כנראה מחוסר הבנה הוא נשאר בתיבה וכאשר הגענו במנחה לפני תפילת שמונה עשרה הוא שוב אמר קדיש והחל בתפילה.
יש שאמרו לי שהייתי צריך להורידו אך לא רציתי לגרום לו להלבנת פנים או שפיכות דמים. מה היה עלי לעשות? להבא כמובן שלא אתן לו לעלות וגם אבקש שלא יאמרו לו לומר קדיש היות והוא חושב שהכוונה היא שהוא יעלה חזן. לא מדובר אדם צעיר אלא באדם מעל 80 הנעזר בהליכון שעשה זאת מתוך תמימות או אי הבנה.

מרן ראש הישיבה

יפה עשית. הלבנת פנים גובלת באיסור דאורייתא (עיין רש"י פרשת קדושים בפסוק ולא תשא עליו חטא).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0