שאל את הרב
print
אא
בשכונה שלי מתארגן מניין חדש לתפילה בנץ. את המניין החדש מקימים בצימר (לא בבית כנסת ומביאים לשם מבית כנסת ספר תורה). פנו אלי שאחזק את המניין. האם רצוי ו/או מותר להיות חלק ממניין זה בשבת וימים טובים במקום להמשיך ולהתפלל בבית כנסת ותיק בו אני מתפלל עם ילדי (שאני והם מהווים חלק גדול מהמניין) מזה כמה שנים. זאת לאור העובדה שלאחר שהצטרפתי למניין הנץ, בקושי יש מניין בבית הכנסת בו הייתי נוהג להתפלל עד כה, וקיים חשש גדול וממשי שאם אמשיך להתפלל בשבתות ובחגים במניין הנץ ההולך ונבנה, לא יהיה מניין בבית הכנסת בו התפללתי עד עתה.

הרב רחמים מאזוז

בחשן משפט (סימן קס"ב סעיף ז') ברמ"א: ואם רוצים לבנות להם בית כנסת אחר... אין אחרים יכולים למחות בידם. אבל הרב מגן אברהם (מובא במשנה ברורה סימן ק"ן ס"ק ב') כותב שאם יש מקום בבית הכנסת הקיימת אסור ליפרד ללא צורך.
במקרה שלנו יש להם סיבה מוצדקת וחשובה להתפלל בהנץ החמה שע"ז אמרו חז"ל ששכרו מרובה מאד (שלחן ערוך סי' נ"ח סעיף א). ואם היה אפשר לקיים שני המניינים טוב מאד, אבל באופן זה שזה נחסר מהמנין הקיים. צריכים לשבת יחד כל הקהל ולטכס עצה איך לעשות, או שכולם יתפללו בבית הכנסת במנין הנץ, או שיעשו חלוקה מסודרת לשני המניינים, העיקר שלא תהיה מצוה (תפלת הנץ) הבאה בעבירה לבטל מנין הקיים ויפסידו חלק מהמתפללים ס"ת ותפלה בצבור. והאמת והשלום אהבו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0