שאל את הרב
print
אא
1. לחם עכו"ם מותר? ושל מוסלמים? הרי מה עשו במרוקו ובטוניס? אכלו ממאפיות של ערבים...
2. מלון בחו"ל שיש בו מטבחון באיזה אפשרות אפשר להשתמש במטבחון? צריך להכשיר? אם כן את מה צריך להכשיר ואיך?
3. יש לנו מאפייה באחד מהסופרים בעיר שמי שנמצא שם תמיד הוא עברי ויש גם משגיח כמובן. יהודי אחד ירא שמים אמר לי שהוא עשה שם בדיקה שהייתה כך: הוא פנה לעובד הערבי ואמר לו איזה רוגלכים/בורקסים יפים הם נראים טוב ואז הוא שאל את העובד הערבי אתה עושה אותם? והוא אמר שכן שהוא מכניס לתנור ומדליק התנור וכו'... אותו יהודי ירא שמיים שעשה הבדיקה אמר לי זה מה שנקרא "בתחבולות תעשה לך מלחמה" והנה הוא הצליח להוציא מהערבי מי מדליק באמת, אחראי הסניף משקרים. לדעתו, באומרם שיהודי מדליק וגם רב השכונה לטענתו לא איכפת לו....
לי נראה שזה לא נכון אותו יהודי שעשה את ה"בדיקה" עבר על "לא תחניפו את הארץ" הוא התחנף בערך לאותו ערבי אז ברור שהערבי בעקבות החנופה יגיד שהוא עשה כי מה לערבי זה ולאמת ולענווה? אז אם כאלה מחמאות שהוא מקבל איך הוא יגיד שהוא לא מדליק? לכן נראה לי לא נכון להאמין לו גם כך, והבדיקה נראית לי גם לא נכונה בצורה שהתבצעה.. מלבד זה שרב השכונה שחתום גם על תעודת הכשרות אומר שזה לא נכון והם משגיחים שם תמיד.. מה לעשות? או שמא עליי לשאול את רב השכונה ולא את כבוד הרב?

הרב רזיאל כהן

1. אסרו חכמים לאכול פת של נכרים (עובדי עבודה זרה או מוסלמים), ורק במקומות שלא מצוי שם פת ישראל, יש מקילים אז לאכול פת ממאפיות של נכרים (ולא מאנשים פרטיים). כמבואר בשלחן ערוך (יורה דעה סימן קיב סעיף א וסעיף ב). בימינו עם כל התוספות שמוסיפים ללחם אין להקל לקנות לחם ממאפיות של נכרים אלא אם כן נתברר שחומר הגלם ללחם ללא חשש תערובות איסור.
2. אין להשתמש במטבחון ללא הכשרת הכלים של המטבחון (איני יכול לפרט אופן הכשרת הכלים מפני שאיני יודע באיזה כלים מדובר) עם זאת מותר להשתמש להשתמש ולהניח בכלים (הנקיים) דברי מאכל צוננים, וכן יש להקל להשתמש בכפות ומזלגות (אם לא מצוי חד פעמי) בצונן.
3. אם הרב והמשגיח אומרים שהם מדליקים את האש ודאי שאין הערבי נאמן כנגדם, שלהשביח מקחו הוא אומר ובפרט באיסור דרבנן (עיין שלחן ערוך יורה דעה בסימן שט"ז ועוד). ומכל מקום יש לידע את הרב והמשגיח במה שאמר הגוי.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0