שאל את הרב
print
אא
למה מתכוונים במסכת סנהדרין (דף כא ע"ב) היה ראוי עזרא שתניתן תורה על ידו אילו לא קדמו משה. האם יתכן שניתן להעלות את עזרא הסופר לדרגת משה רבינו [ראש הנביאים], והרי נבואה זו תכונה מולדת ואיננה קיימת אצל עזרא הסופר שהוא אכן כהן גדול.
רציתי רק להוסיף שמתקופת משה ועד עזרא ישנו פאר של שמונה מאות ועשר שנים בערך ובהעדר ספר משה נשאלת השאלה מה רמת הדיוק של תורה שעוברת בעל פה במשך שמונת הדורות

הרב רפאל מאזוז

נבואה אינה תכונה מולדת אלא תלויה בהכנת האדם ובפרישותו וכו', אמנם משה יועד על ידי הקדוש ברוך הוא שהוא יהיה הגואל, ואבי הנביאים ודבר זה לא היה קשור להכנתו אלא כך החליט הקדוש ברוך הוא.
כוונת המאמר בסנהדרין כנראה, שיש הקבלות בין משה לעזרא ששניהם הוציאו את ישראל מהגלות על מנת להכניסם לארץ, ושניהם היו גדולי הדור וכן משה הוריד את התורה ועזרא קבע בזמנו את הכתב לספר תורה משה בנה את המשכן ועזרא בנה את בית המקדש מחדש.
ספר משה היה קיים עד ימי יאשיהו שגנז את הארון וה"ז מרחק לא גדול של שנים עד עזרא. והדיוק וההשואה של ספרי התורה שאצלנו לספרי תורה שמלפני מאות שנים יוכיחו שכמו כן לא השתנה כלום מזמן משה לעזרא. פוק חזי בכתבי יד של כל מיני ספרים כמה שינויים יש בהם ואילו ספר תורה של כל העדות ממזרח וממערב מצפון ומים שוים פלאי פלאות.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0