שאל את הרב
print
אא
שמעתי את דברי הרב לגבי חשיבות לבישת הכובע והחליפה באחד השיעורים האחרונים שהועלו לאתר, תוך כדי שהרב הסביר שבציבור החרדי כך המנהג לילך ואם כן גם לנו יש לילך כך.
אמנם, יש לי שאלה שמציקה לי לא מעט זמן. מדוע הישיבה דוחה חלק מהבחורים הרוצים ללמוד בה, רק בגלל שהם חובשים כפה סרוגה (לבוש רגיל) וזאת למרות שמכל בחינה אחרת (יראת שמים, כשרון, התמדה) הם מתאימים! אני יודע אישית על בחור ירא שמים, צדיק מוצלח וכשרוני, שרצה להתקבל לישיבה, ונדחה (ללא שום ספק) רק מפני סיבה זו!
מדוע הישיבה, שדוגלת במידת האמת, ותקפה לא אחת את ההפליות בין דם לדם, מונעת מבחורים יראי שמים לבוא ללמוד תורה בישיבה המיוחדת (לטובה) שלכם, רק בגלל דברים חיצוניים! ובעצם, למה הישיבה לא פותחת את שעריה גם לאנשים שלא רגילים לשחור לבן? האין הפליה זו דומה להפליות בין האשכנזים לספרדים, רק בגלל שהם ספרדים?

הרב מיכאל סגרון

אין הישיבה מתנגדת לקבל בחורים שחבשו כפה סרוגה ולבוש רגיל ובלבד שישנו את לבושם מכאן והילך, ובדידי הוה עובדא. הלבוש אין בו מצוה ללכת בחולצה לבנה או צהובה, אבל הלבוש מראה השתייכות לחוג מסויים כמו שבימי חז"ל היה לבוש מיוחד לתלמיד חכם הנקרא חלוקא דרבנן. אף בחורי ישיבות מלבישים אותם בלבוש מיוחד לתלמיד חכם שמקוים שיצא מהם תלמידי חכמים. ואחת מהסגולות להצלחה להיות תלמיד חכם הוא שלובש בגד של תלמיד חכם כמו בסיפור בגמרא על רבי ובו של רבי אלעזר, ובימינו אף תלמידי חכמים מן המזרחי לובשים חלוקא דרבנן ובדור הקודם אף חבשו כפה שחורה כמו הרב גודלוירט ראש ישיבת כרם ביבנה ועוד.
מלבד זאת החוג החרדי היום נחשב ליותר ירא שמים ומדקדק במצוות. כמובן שיש הרבה יוצאים מן הכלל ואף אצל המזרחי יש אנשים יראי שמים מאוד ומדקדקים במצוות קלה כבחמורה אך אני מתכווין על הרושם הכללי שיש בצבור. ומחמת סבות אלו מצווה יותר ללכת בכפה שחורה לעשות קידוש ה' ולהראות שהוא משתייך למדקדקים במצוות.
דברים אלו אולי פוגעים בחלק מן המזרחי אבל אם נוציא נגיעות אישיות נראה שזה מסתבר מאוד כמו עצם הכיפה שכתבו הפוסקים שאינה מן הדין וכתב מהרש"ל שאפילו חסידות אין בה, ובימינו הפכה לדגל הדת והגדילו אחרוני זמנינו לכתוב שהיא עושה קידוש ה'.
כותב השורות היה מן המזרחי ועבר לחוג השני מהסיבה האחרונה שמניתי. מכל מקום איך שיהיה בודאי שאין מצוה ולא הידור מצוה בבגד זה או אחר ובלבד שיהיה צנוע.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0