שאל את הרב
print
אא
אני יודעת שמנהג ג'רבה להתגלח רק אחרי שבועות. האם מותר לשמוע שירים עם מוזיקה בזמן הזה אחרי ל"ג בעומר?

הרב אדיר כהן

מנהג ג'רבא הוא על פי הקבלה ולכן אף כשיש מילה (ומותר לשמוע כלי נגינה) לא מסתפרים. עיין למר זקני מוהרח"ך בשו"ת שמחת כהן (מהדורא בתרא חלק אורח חיים - חידושי שלחן ערוך סימן תצ"ג סעיף ב') ובספר זכרי כהונה (קונטרס תורת המנהגים – מערכת ע' אות ל"ח). ומכאן שאין זה תלוי זה בזה מל"ג לעומר לא נאסר שמיעת שירים. ובפרט שאיסור שמיעת שירים לא הוזכר בשלחן ערוך. ואף שלפי הטעם הראשון בברית כהונה (חאו"ח מערכת ע אות ט"ז) יש מקום להחמיר בזה, מכל מקום יותר נראה להקל בזה. ועיין בספר ויען עמוס (ח"ב מערכת ע' אות ז') בהגהת מו"ר מרן ראש הישיבה נר"ו. ובספר מקור נאמן (סימן תפא) ובפרט בשירים.

שאלת המשך:

האם מותר לחגוג בת מצווה עם מוזיקה ביום שחרור ירושלים תבנה ותכונן במהרה בימינו אמן.

הרב אדיר כהן

יום שחרור ירושלים, כ"ח באייר, הוא לאחר ל"ג לעומר, וממילא אין כל מניעה. ואם שואל על מנהג האשכנזים שמחמירים בזה לאחר ל"ג לעומר עד שבועות, נראה לאסור, שעל אף שיש להודות לה' על שזיכנו לראות בטוב ירושלים, מכל מקום אין בזה כדי לשנות המנהגים המקובלים מדורי דורות, ודוקא בסעודת בר מצוה וברית וכיוצא בזה מצינו שהקלו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0