שאל את הרב
print
אא
א) במכולת שמתחת לבית שלי עשו מכירת חמץ כדין. באחד מימי חוה"מ פסח ירדתי לקנות משהו ואחת השכנות נכנסה וביקשה "פירורי לחם" כשלא בעל המכולת עמד ומכר אלא אחד מהאנשים שהוא נותן להם לפעמים לעשות את התפקיד אבל הם לא בעלי המכולת (רק מוכרים) והוא בבושה כזה לא רצה להיכנס איתה לוויכוח שהרי הוא לא אוכל חמץ (חילוניים וכנראה זה עלה לו בראש) ושתק והיא הלכה חיפשה מתחת לכיסויי הנייר שעל החמץ ולקחה פירורי חמץ והמוכר מכר לה. האם כל מכירת החמץ בוטלה ואני לא יוכל לקנות מהחמץ שבמכולת הזו לאחר הפסח??

ב) בענייני כשרות: יש לי קפה בבית שעל האריזה הכל באנגלית ואיפשהו יש מדבקה לבנה שהדביקו כאילו בנוסף שרשום בעברית את פרטי הקפה: 100% קפה זה הרכיבים,מפולין וכשר בהשגחת חוג חת"ם סופר (בפ"ת אני חושב" ובאישור הרבנות הראשית לישראל,האם יש להאמין למדבקות שכאלה בכלל והאם כאן בגלל שזה קפה אין כל כך חשש של כשרות ויש להאמין למדבקה?

ג) האם יש איסור לעבור ברמזור אדום-שמעתי שהרב מרדכי שרעבי (או צדיק אחר) אמר שמי שעובר באדום מנכים לו מזכויות, אבל אני רואה שאין מכוניות מרחוק והיום גם בירוק יש סכנה. האם זה חילול השם כשרק כיפה משייכת אותי ל"דתי" אבל הלבוש 'מודרני' . האם בשבת זה שונה?

ד) יש איסור לכתוב בשורת חיפוש באינטרנט שם של רב בלי "רב"?

הרב רזיאל כהן

א) מכירת החמץ לא בטלה (כן פסק הראש"ל הגר"ש עמאר נר"ו).

ב) גם בקפה יש בעיות כשרות. כדאי שתתקשר אל הרבנות הראשית או לחוג חתם סופר, ותברר אצלם אם הם אכן נותנים השגחה על מוצר זה. יש הרבה סיפורים על זיופים בשטח זה.

ג) מסתבר ש"מנכים לו מזכויתיו" - שייך רק כשיש מכוניות באופק וניצל ממנה. אבל האיסור לעבור באדום תקף גם כשאין מכוניות כלל. ולאדם חבוש כפה, יש בזה גם משום חילול השם, כי תמיד מחפשים את הדתיים. ואין בזה חילוק בין חול לשבת.

ד) נראה שמותר, כיון שאינו אומר כן. אלא כותב על מנת למחוק מיד. בפרט את המילה "רב" מגבילה את תוצאות החיפוש.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0