שאל את הרב
print
אא
1. אנו קונים חסה רק מגידול חממות מהחברות שנבחרו על ידי הרבנות. אנו נוהגים לפני האכילה לשרותם במים וסבון 3 דקות ואז לשוטפם. שאלתי היא האם מותר לעשות זאת בשבת? 2. מה הדרך לאכול תותי שדה בלי להכשל ח"ו בתולעים? שאלה זו רלוונטית גם ליום חול. 3. מדוע ברבנות הראשית לא מקפידים שהכשרות הסטנדרטית תהיה גם לדעת הב"י בעניין בישולי עכו"ם. בכשרויות הרגילות (ולצערי גם בכשרויות כמו בד"צ עדה חרדית) המשגיח מקפיד להדליק את האש ולא מקפיד גם להניח את הסיר על האש? 4. בקשר לשאלה 3 האם במקום שלא תמיד מקפידים שיהודי יניח והכשרות היא מהדרין ניתן לסמוך על הספק ספיקא של הרב עובדיה יוסף הי"ו גם לכתחילה?

הרב אדיר כהן

1. אין לעשות זאת בשבת, כיוון שממית את התולעים (מנוחת אהבה ח"ב פרק ז' סעיף כ"ה). 2. אחר שיש אפשרות לראות את התולעים גם ללא זכוכית מגדלת אין להקל לאוכלם ללא בדיקה (עיין בשו"ת שש משזר ח"א חיו"ד סימן י' בהערה שבתחילת התשובה). והרב משה פרסם שיש לחתוך ראשי התותים שהם נגועים מאוד ולשרות החלק הנשאר במים עם סבון כמה דקות ואח"כ לשוטפם. וכמובן אין לעשות זאת בשבת אלא מערב שבת וכמבואר בתשובה הקודמת. 3. כנראה כי אין ידם תקיפה מספיק ומצילים מה שיכולים להציל וחוששים אם יכבידו אז בעלי המפעלים יוותרו על הכשרות לגמרי. ובפרט שמרן הגר"ע יוסף בשו"ת יחווה דעת ח"ה (סימן נ"ד) ובשו"ת יביע אומר חלק ט' ( חיו"ד סימן ו') הביא כמה צדדים להקל בזה גם לספרדים. וביבי"א שם (אות ב') אף הוא תמה על בד"ץ של העדה החרדית שלא מקפידים על דבר שאסור לספרדים ומכשילים בזה את הציבור. 4. איך אפשר לסמוך על הס"ס שלו לכתחילה, שכשהוא בעצמו ביבי"א שם הסיק רק שאין למחות במי שנוהג להקל שיש לו על מה שיסמוך. ובבד"צ בית יוסף אשר בנשיאותו גם כן לא סומכים על הספק ספיקא זה, על פי הוראתו במפורשת כפי ששמעתי.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0