שאל את הרב
print
אא
יש מנהג שלא לאכול חומץ בפסח, בגלל הדמיון בשם בין "חומץ" לבין "חמץ" , האם מנהג זה נכון ? ואם לא- האם כדי להפסיקו צריך התרה או לא ?? וכן יש מנהג שלא לאכול דגים, כיון שהיו מקומות שהיו משקים את הדגים במשקאות מאלכוהול לפני שלייתם מהמים, ואלכוהול הוא חמץ, ואמנם כיום זה לא מקובל להשקות דגים בדרך זו , אך יש טוענים שיש לשמור על מנהגי אבות, האם אכן יש להמשיך במנהג זה, באותם מקומות שנהגו בו ??

הרב אדיר כהן

אין הטעם רק בגלל הדמיון אלא הסיבה העיקרית להשערת מוהרמ"ך בשות שואל ונשאל ח"ג שלא יטעו לאכול אפונים של גויים הנקרא חמץ ??? .ע"ש. ועיין בספרו ברית כהונה (חאו"ח מערכת ח אותיות יח יט) והרוצה להתירו צריך התרה, אלא אם כן עשה כן רק בגלל מנהג אבותיו ועכשיו מקיים את ביתו שרשאי לבטל המנהג אף ללא התרה (עיין בספר חזון עובדיה פסח עמודים פ"ד - פ"ה)אך לגבי המנהג שלא לאכול דגים לכאורה אין עניין לשמור על מנהג זה וכמו שכל דבר שנמנעו בעבר בגלל חשש חימוץ ועתה אין כל מניעה ויש עליו הכשר לפסח שיש להקל. ומ"מ כיון שאין ידוע לנו לעת עתה כל סיבות מנהג זה נכון לעשות התרה על הצד היותר טוב.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0