שאל את הרב
print
אא
א) נתתי לבתי לשים צדקה, והיא שמה בקופה שלא אליה התכוונתי, האם המטבעות שהיא שמה שייכים לקופה שהיא שמה שם, או לקופה שאליה כוונתי היתה מתחילה. יצויין כי אין ברצוני למלאת את הקופה השניה מכמה סיבות של נוחות. ב) אדם שהיה באירוע ונתן שיק במתנה. לאחר זמן בא אליו אבי הכלה עם השיק, ואמר לו "תן לי שיק חדש, כי החתן פסל את השיק ע"י שכתב בטעות עליו" וכיו"ב. מחוסר נעימות לקח הלה את השיק, אולם אין ברצונו להחזיר לו שיק חדש תמורתו. וכעת עבר זמן זמנים טובא ואין האדם דורש את השיק. האם צריך להחזיר לו את הכסף. ג) האם נכון הדבר כי מי שמוציא שז"ל כל תורתו הולכת לסט"א. וא"כ מה יעשה מי שנופל בזה המון, וכי לא ילמד תורה?! כמו כן, בדור יתום כזה, האם צריך תיקון כרת על כל חטא כזה. והאם תיקון כרת מועיל לזה?

הרב רחמים מאזוז

א) מסתבר שהולכים אחר כוונת המתנדב. וכיון שחשבת על הקופה השניה אפשר להוציאם. ב) יש הלכה (חשן משפט סי' רמ"ט) האומר ליתן מתנה לחברו וחזר בו, הרי זה ממחוסרי אמנה. ודוקא אם זו מתנה מועטת. ולכן אם זו מתנה של 200 ש"ח בערך, כדאי להחזיר לו. ואם זה סכום גדול, לא. ויתכן שכאן שכבר נתן לו השיק הוי כמו שלו, ולכן ראוי לתת לו בכל אופן. ג) אדרבא ילמד תורה ויתחזק בשמירת העינים ויחזור בתשובה. בספר לשון חכמים (ח"א סי' ע') לרבנו יוסף חיים זצ"ל יש תיקון לזה, ובמקום שהיה צריך להתענות 84 תעניות, כתב שיתענה 4 ימים עם לילותיהם, וללמוד הסדר הכתוב שם. והיום שקשה להתענות, מורים הרבנים להתענות יום אחד, ויפדה שאר הימים בכסף, וילמד חק לישראל עם מוסר שבו, בפרט בחומש שמות. ויעשה גדרים וסייגים שלא יבוא לידי כך. והבא ליטהר מסייעין אותו. ואם יוכל לעשות גם תענית דיבור ותיקון כרת, יעשה, ומן השמים יסייעו לו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0