שאל את הרב
print
אא
בתשובה מס 3945 כתב מי יתן וידעתי מי הם (מרבני צפון אפריקה שמתירים לאכול דגים בחלב).עד כאן. והנה לא נפלאת היא ממך מ"ש בשו"ת שמש ומגן ח"ד חיו"ד סי' י"ד וז"ל:ולדעתי זה תלוי באנשים האוכלים, שמי שיש לו דמיון,ואינו רוצה לאכול דגים עם חלב או גבינה או כותח, לא תוכל להסיר לו הדמיון, וראוי להניחו וכמ"ש הראש"ל נהרא נהרא ופשטיה, אבל מי שישאל על ההלכה, אם מן הדין מותר, או לא, תגיד לו בקול רם, שמותר, וגם מרן ז"ל, אומרים שיש בדבריו ט"ס, ששם בסי' קע"ג, שמביא ראיה לא מדבר רק בדגים עם בשר ע"ש, אבל למדומיינים לא יועיל כל זה, ולכן טוב להניחם במנהגם, ותול"ם. עכ"ל.

הרב אדיר כהן

ידעתי גם ידעתי מדברי הרב שמש ומגן אלו ובספר מגן אבות שציינתי אליו כבר ציין לו. ובתשובה כת"י הבאתי דבריו והארכתי לדחות טעמו וכמו שכתבתי בקיצור נמרץ בתשובה הנ"ל, שא"א לומר שנפלה ט"ס, שאם כן הדברים ללא קשר לסימן זה. וכל כוונתי לאפוקי מהשואל שכתב שהרבה אחרונים מצפון אפריקה כתבו להקל, ועל זה כתבתי דאדרבא הרבה מהם כתבו להחמיר (וציינתים שם) ושכן המנהג פשוט בצפון אפריקה. ומה גם שאף שהרב שמש ומגן מודה שהמנהג בזה להחמיר כדמוכח מלשונו, ואף סיים שטוב להניחם במנהגם.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0