שאל את הרב
print
אא
האם אדם יוצא ידי חובת משלוח מנות כאשר הוא שולח מנות לאדם שהיה שיכור כלוט בזמן ששלח את המנות ?? הרי שיכור כלוט הוא דומה לשוטה הפטור מן המצוות, ואולי באופן כזה לא יוצאים ידי חובת מצוות משלוח מנות.

הרב אדיר כהן

בפסוק כתוב ומשלוח מנות איש לרעהו, ולא מצאנו מי שיכתוב שיש ליזהר שחבירו לא יהיה שיכור כלוט אף שדרך רבים להשתכר בפורים. ולפי טעמי המצוה גם מסתבר שיצא, לפי התה"ד (סימן קי"א) הטעם שיהיה לו כדי סעודתו, וזה הטעם העיקרי, ובודאי ששייך פה טעם זה, ולפי הרב מנות הלוי (דף ר"ח ע"א) הטעם כדי להרבות אהבה ביניהם. וגם טעם זה שייך על כל פנים במקצת. ובפרט שיש ביד השיכור להפיג שכרותו ע"י שתיית קפה וכיוצא או מעצמו לאחר כמה זמן. וכמו שהשולח מנות לחבירו ובאותה שעה לא יכל לאכול (כי הוא בשרי והמ"מ חלבי) או היה ישן באותה שעה פשוט שיצא, כיון שראוי לו לאחר זמן כמ"ש אחרוני דורנו. ובנ"ד קיל טפי. ושו"ר בשו"ת משנה הלכות ח"ד (סי' צ') שצידד שלא יצא בשולח לשיכור, ונשאר בצ"ע. ומ"מ גם הוא מודה שאם יש שהות עד לסוף היום שיפוג שכרותו שיצא. ולענ"ד גם אם אין הות יצא. אך טוב לחוש לדברי המשנ"ה דרך חומרא בעלמא.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0