שאל את הרב
print
אא
בחזרה שהחזן אומר אלוקי אברהם אלוקי יצחק ואלוקי יעקב האם צריך לומר עליהם השלום?ובברכת אתה קדוש שהחזן אומר וקדושים כל יום יהללוך סלה האם צריך לומר ברוך חי העולמים? אם כן איפה כתובה ההלכה או המנהג הזה?

הרב אדיר כהן

בספר ויען עמוס חלק ב' (מערכת ח' סוף אות ב') כתב הרב יבר"ך ישראל נר"ו בהערתו שם, ששמע ממישהו שראה את זקנו מוהרמ"ך זצ"ל בג'רבא שמחה במי שענה "עליהם השלום", ואמר שאין להוסיף מדעתנו שום דבר, ויש לענות רק מה שתקנו חז"ל ותו לא. עד כאן (וכן שמעתי משם הרב ברוך חורב נר"ו שאמר שכשהגיע מגאבס לג'רבא וענה "עליהם השלום", ואמר לו מוהרמ"ך שכאן לא עונים עליהם השלום). ומ"מ עינינו הרואות כיום רבים מיוצאי ג'רבא שעונים. וכן המנהג פשוט אצל רוב ככל עדות המזרח. ודברים אלו אינם הלכה, רק מנהג בעלמא. ובודאי שאין "צריך" לענות. אך במקום שנוהגים לענות, שיענה. ויש בזה מנהגים שונים. וזה הטעם שבסידור איש מצליח לא הביאו מאומה ממנהגים אלו שאין להם סוף (עיין בדברי מו"ר הגאון הנאמ"ן נר"ו בירחון אור תורה סיון התשנ"ח סימן פ"ו הערה 12).

שאלת המשך:

אבל למה מנהג זה לא סותר את ההלכה שאסור לדבר ואפילו ללמוד תורה? 

הרב אדיר כהן

זה לא דברי חולין ולא דברי תורה, אלא ענייה כחלק מגוף התפלה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0