שאל את הרב
print
אא
האם בבית שגרו בו בשכירות ועוברים לבית קבע חדש-או בית אחר האם מותר להעביר את המזוזות. מה הדין אם יודעים שבדירה הנעזבת יבוא לגור -גוי לא יהודי האם מותר להתקין ולברך על מזוזה למשרד של גוי כמו משרד עו''ד רופא שיניים ועוד ואם המשרד שייך ליהודי אך משכיר לגוי-מה הדין

הרב מצליח מאזוז

אמרו בגמ' ב"מ (דף ק"ב ע"א) המשכיר בית לחבירו, על השוכר לעשות לו מזוזה. וכשהוא יוצא לא יטלנה בידו ויצא. ומעשה באחד שנטלה בידו ויצא וקבר אשתו ושני בניו. ואם שכר בית מנכרי, כשהוא יוצא נוטל המזוזה בידו ויוצא. עד כאן דברי הגמ'. ונפסק כן להלכה בש"ע יו"ד (סימן רצ"א). ולמדנו מכאן שאין לשוכר להעביר את המזוזות. ואם היו שם מזוזות מהודרות, יש מקילין שלפני שיוצא יקח אותם לבדיקה, ולבינתיים יניח מזוזות כשרות שהן זולות יותר. ואחר הבדיקה אין חובה להחזיר את המזוזותת הכשרות. ולמדנו מכאן עוד, שאם יבא גוי לגור אחריו, עליו לקחת את המזוזה. ושני טעמים נאמרו בדבר, האחד שלא יבא הגוי לנהוג בה מנהג בזיון. והשני שלא יטעה אדם בגוי זה שהוא יהודי ויסתכן ח"ו. ולכן גם במשרד שגוי שוכר אותו או עושה שם מרפאת שיניים וכדומה, אין להניח בו מזוזה. עיין שם ברמ"א ובשדי חמד כרך ה' חלק דברי חכמים שבסוף הספר (סימן קל"ה).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0