שאל את הרב
print
אא
לכבוד ישיבת כסא רחמים ברשות מרן רבי מאיר מזוז שליט"א סיימתי לעבוד במקום עבודה באמצע החודש. כשקיבלתי את תלוש המשכורת ראיתי ששילמו לי על חודש מלא (עודף של כ-2,200 ש"ח). אינני יודע האם עליי להחזיר את הסכום הנ"ל, מכיוון שלפני כחצי שנה המנהל שלי ביקש שאסע ברכבי הפרטי לצרכי העבודה, ובנסיעה זו עשיתי תאונה קלה. הנזק הסתכם בכ-2,000 ש"ח. ברצוני לציין שאינני מחויב להשתמש ברכבי הפרטי, ואינני מקבל על כך שום תמורה. בנוסף אציין שעל אף שהנזק הוערך ב-2,000 ש"ח, שילמתי בפועל 1,400 ש"ח בלבד, מפני שהתשלום היה ללא קבלה. אילו התאונה הייתה ברכב של העבודה, היה עליי לשלם סכום נמוך בהרבה (השתתפות עצמית בלבד). חרף פניותיי הרבות למנהל שלי, ולמנהל שמעליו, לקבלת החזר עבור התאונה או חלק ממנה, לא קיבלתי מענה כלל. ברצוני להדגיש שעפ"י חוקי המדינה אינני מחויב להחזיר הכסף, וגם אין עילה לתבוע אותי על כך. אנא הנחיותיך האם עליי לפנות למקום העובדה וליידע אותם על הטעות. בכבוד רב ובתודה, יניב רפאל

הרב חנן קבלן

הנה ודאי צריך אתה לדווח על טעותם. ואם היו רוצים לשלם לך על התאונה, היו מציינים זאת. אבל מכיון שנראה בעליל שזו טעות בתלוש, אין היתר לקחת מה שלא מגיע. ומה שטענת שאתה לא מחוייב להשתמש ברכבך הפרטי ולא מקבל על כך שום תמורה, וכן טענת אילו היית משתמש ברכב של העבודה היית משלם רק השתתפות עצמית סכום קטן יותר, הנה הם יכולים לטעון שיכולת לסרב לא לנסוע ברכבך הפרטי אא"כ יקבלו אחריות, וזה שהסכמת זו טובה שעשית, אבל לא קבלו אחריות על הנזקים שיהיו לך, ואם היית נוסע ברכב של העבודה אה"נ היית משלם אולי רק דמי השתתפות כי קבלנו אחריות על הנזקים שיהיו. ולא דמי למ"ש הרמ"א בחו"מ (סוס"י רס"ד) דאין אדם עושה טובה או פעולה בחנם וצראיך לשלם על הטובה, ובודאי שילמו על הזמן שנסעת ברכבך, כי זה היה במסגרת העבודה ותוכל לדרוש דלק ובלאי של רכב עבור טובה זו, אבל על התאונה הוי גרמא, וגם יכולת לסרב לא לנסוע ברכבך כמו שכתבתי לעיל. ומה שכתבת בשאלה שע"פ חוקי המדינה אינך מחוייב להחזיר את הכסף, לא נראה לי, ויש לבדוק זאת, כי לא יתכן אם אדם יהודי טעה בחישוב ונתן יותר כסף שלא יחזיר. אכן טעות הגוי מותרת כידוע, לא כן בנדון דידן. לכן לשאלתך יש ליידע אותם, ואם ירצו לשלם לך עבור הנזק שהיה, הנה מה טוב.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0